Mesajı Okuyun
Old 15-10-2010, 11:33   #4
laborlawyer

Benim kendi kanaatim dairesince de bu karar daha geniş bir perspektifle büyük resme bakıldığında hukuka uygundur. Hatta özenle kaleme alınmış olmasından mıdır ya da aynı fikirde olduğum için mi bilmem; böyle hakimlerin varlığı içimdeki kaybolmaya yüz tutmuş güven duygusunu canlandırıyor.

Bence, bilmem biraz zorlama mı olur ama, buradaki farkı başka bir konuya benzetmek mümkün. Aklıma ilk gelen şey bu oldu... Hukuku (adalet) korumak için, hukuka aykırı delil kullanılabilir mi? Demokrasiyi yıkmak için demokrasinin kendisi kullanılabilir mi? Ne de olsa bu iki teknik de günümüzde hiçbirimize yabancı değil sanki...Benim cevabım ikisine de Hayır. Bir mekanizma kendisini korumak için kendisini yıkıyorsa buna olsa olsa kanser denir. Bir doktor arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla kanser hastalığında oluşan tümörlerin sebebi de buydu...

"Oysa toplum tıpkı vücut gibi içine sızan zararlı unsurlara karşı topyekün mücadele etmelidir. Ceza hukukunda kullanılması yasak olan bir delilin Anayasanın kesin buyruğuna karşın özel hukukta kullanılmasının, hangi nedenle olursa olsun kabulü,bu savaşta toplumun gücünü azaltır.Türk Toplumunun demokratik ve özgürlükçü niteliği her alanda korunmalıdır" saptaması da bence özellikle çok isabetlidir.

Saygılarımla,