Mesajı Okuyun
Old 11-06-2010, 23:05   #70
üye31194

Varsayılan Özel Üniversitelerin Kalitesinin Düşmesi

Konuyu farkettiğimde yeteri kadar tartışmanın yaşandığını gördüm,yetmezmiş gibi bir de ben tebelleş olayım dedim.
Ben DAÜ hukuk mezunuyum.Aslına bakarsanız fakülteye başladığımda Prof.ünvanlı öğretim görevlilerinden geçilmezken 3.sınıfta hemen hepsinin Yrd.Doç olarak değiştiğini gördüm,bu durum eğitim seviyesine ve kalitesine taban tabana zıt bir görüntü sergiledi.
Ayrıca devlet üniversitelerinden günlük gelip ders anlatan öğretim görevlilerin yol yorgunluğundan ve çoğu kez kumar oynama telaşından onlardan yeterli verimi alamadık,zaten onlar da bizim özel öğrenci statüsünde gördüklerinden sürekli eziyordu.
Sonuç olarak hukuk kadar önemli bir alanda görev yapacak kişilerin yeterli donanıma sahip olmaları gerektiği kanaatindeyim,bu nedenle gerekli seviyeyeye ulaşamamış özel ve vakıf üniversitelerindeki hukuk fakültelerinin iyileştirme yapılana kadar kapatılması taraftarıyım.
Hukuk fakültelerindeki eğitime gelince Sayın Ahmedochi'ye staj konusunda katılıyorum,yanısıra çok fazla gereksiz ders aldığımız kanaatindeyim,bu da bizi -en azından beni- ezberciliğe sevketti.Biz 72 ders ile mezun olurken Harward Hukuk Öğrencisi 35-40 dersle mezun oluyor ama aldığı dersi sonuna kadar öğrenmiş oluyor.Baktığınız zaman ana dersler zaten sayılı,azami 30 ders.Fakülte boyunca bu dersler verilebilir,hem teorik hem pratik şekilde.Ayrıca yurtdışında liselerde öğrencinin yeteneğine bölümünün belirlenmesi gibi hukuk fakültelerinde de 3.sınıftan itibaren öğrenci eğilimi olduğu alanda çalışmalar yapmalı ve kurulan bir heyete her yıl alanıyla ilgili bir tez hazırlayıp sunmalı,bu sayede branşlaşma gerçekleşecek ve pratisyen avukat kimliğinden avukatlar olarak sıyrılabileceğiz.Mesleğe girdiğimiz zaman da bağlı bulunduğumuz baronun kuracağı heyete 2 veya 3 yılda bir alanımızda edindiğimiz mesleki tecrübelerden faydalanarak hazırlayacağımız tezler sunmalıyız.
Bu konu böylece uzar gider...