Mesajı Okuyun
Old 14-02-2012, 18:25   #1
Avukat Hakan Eren

Varsayılan İstanbul Barosu 1960 Darbesi sonrası kurulan Yassıada Mahkemesinde sanıkları savunmama yönünde karar aldı mı?

Artık şehir efsanesi midir, gerçek midir (inşallah değildir) bilemiyorum; çeşitli kaynaklarda şöyle bir bilgi yer almakta:

İstanbul Barosu, 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası kurulan Yassıada mahkemesinde yargılanan sanıkların (dönemin başbakanı, bakanlar vs.) İstanbul Barosu avukatlarınca savunulmaması yönünde karar almıştır. (Tekrar ifade ediyorum, inşallah doğru değildir)

Doğru olması halinde ("inşallah değildir" demiştim değil mi?) savunmanın, kendi varlık nedenini yok edecek böyle bir kararın olup olmadığını İstanbul Barosu Başkanlığı'na Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde sordum.

İnşall....

Umarım, Barom beni hayal kırıklığına uğratmayacak ve "saçmalama sayın Eren, böyle saçma şey olur mu? Türk Hukuku'nun en saygın kurumlarından, savunmanın en köklü temsilcisi İstanbul Barosu böyle bir karar alır mı hiç!" diye yanıt verecektir.

Bilgi edinme hakkı kapsamında sorduğum soruya yanıt gelir gelmez üyelerle paylaşacağım.

Selam ve saygılarımla...