Mesajı Okuyun
Old 21-12-2006, 01:21   #8
ibreti

Sn.Bahar Kesici;

Yaşadığınız bu tatsız durum üzerine kendinizi yeterince eleştirdiğinizi, karşılaşacağınız muhtemel yaptırımları da göz önüne aldığınızı tahmin edebiliyorum. Her birimizin keşkeleri vardır.

Olayın iki boyutu var;
1)Mesleki ihmaliniz nedeni ile sizin zarar görmeniz. Ki, kişi kendisi ile her zaman hesaplaşabilir.
2)Mesleki ihmalinizden dolayı hükümlünün zarar görmesi. İşte asıl önlenmesi gereken husus budur.

Ben böyle bir olayla karşılaşsam;
Öncelikle mahkeme kararının hukuka uygun olup almadığının değerlendirmesini yapardım. Kararı didik didik eder, kuşku duyduğum her noktada kararı hukuka aykırı sayar, gerçekte kararın nasıl olması gerektiğini tartışır, mutlak surette de hukuka aykırılık teşkil eden bir yığın neden bulurdum.

İkinci yapacağım iş ise; bir yandan kendi ihmalimi ihbar eder, bir yandan da KANUN YARARINA TEMYİZ aygıtlarını harekete geçirmeye çabalardım. Kanun yararına temyiz yolunun fevkalade bir kanun yolu olduğunu, tarafa bu hakkın tanınmadığını biliyorum. Ancak, bu yola başvurabilecek makama "bu mahkeme kararı .... nedenlerden dolayı ve ayrıca benim şu ihmalimden dolayı hukuka aykırı olduğu halde kesinleşmiştir..." diyerek kendimi ihbar eder isem o makamı harekete geçirmem, o makam tarafından kararın incelenmesini sağlamam mümkün! Böylelikle kendi ihmalimle neden olduğum zararlı sonuçları ortadan kaldırmaya çalışmış oluyorum.
-

Sitemizde KANUN YARARINA TEMYİZ konusu
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_231.htm
adresinde işlenmiş..

Acilen başka kaynaklardan da araştırıp, bu yola girişmenizi öneririm. Ankara'da olduğunuza göre Bakanlık ya da başkaca yerlerde de şahsi girişimlerde bulunup, kanun yararına temyiz yolunu işletmeye bakın derim.

Böylelikle;
Karar bozulur ise, siz ihmaliniz neticesinde doğan zararı en aza indirmek için gereğini yapmış olacak,...
Karar onanır ise, zaten hukuka uygun olan bir kararı temyiz etmemekten dolayı ihmal olarak nitelenen fiili ortadan kaldırmış olacaksınız.

Yüksek moralli ve sabırlı olman dileği ile...