Mesajı Okuyun
Old 27-04-2003, 17:46   #8
Av.Fahri ALİMOĞLU

Varsayılan Yazmak konusunda daha çok şey öğrenmem gerekiyor

Sayın Admin;

Alıntı:
Bence mesajınız "ırkçı" yaklaşımı ile son derece rendice edici bir nitelikte. Bir kişiye karşı sadece belirli bir ırka ait olması, belirli bir ülkenin vatandaşlığını taşıması ya da orada doğmuş olması nedeniyle yüzüne tükürme isteği duymanızı başka bir sıfatla nitelendiremiyorum.

Yazıyı “ırkçı yaklaşımı” şeklinde nitelenedirmenize üzüldüm.
Öncelikle ırkçılığın hayata nevrotik bir bakış açısı ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğuna inandığımı bilmenizi isterim. Irk seçme hakkına sahip olmadan geldiğimiz dünyada bununla övünmek veya bundan utanmak gibi bir tavrın aptallık olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan rencide edici olduğunu düşündüğünüz eylemin gerekçesi tükürülecek yüzün sahibinin Iraklı olması değildir. Daha çok Irak’lıların işgal karşısındaki edilgen ve aşağılayıcı tavırlarına karşılık duyulan tepkidir. Yani bu tavrı sergileyenin ırkı veya milliyeti değildir belirleyici olan tavrın kendisidir. Ve tavır kime aitse ister Iraklı olur bu ister israil’li tepki onadır. Irak’ın gerek 24 yıl boyunca Saddam diktasına ve gerekse işgalcilere karşı gösterdiği bu tavır kendimce haklı bulduğum basit bir neden olmanın çok uzağında olup dünyanın dengelerini bozan bir tavırdır. İşgalcileri yeni coğrafyalarda yeni istilalara girişme konusunda daha pervasız, kuralsız ve cesur hale getiren bir tavırdır. Ki Suriye ile ilgili başlayan saldırgan beyanatlar bu tespitimi doğrulamaktadır.
Bu çizgide ülkemizin mesela Yunanistan tarafından işgaline Irak’lının kendi ülkesinin işgalindeki tavır ile yaklaşacaksak eğer isteyen hakkımızda istediğini yazabilmelidir.
Bu arada THS’ne teşekkür etmem gerekiyor. Çünkü bir çok kişi yazıyı anlatmak istediğim şeyden farklı yorumladığına göre; yazmak konusunda daha çok mesafe almam gerektiğini öğreniyorum.
Bu arada THS'nin son yaşadığı talihsizlikten dolayı üzüldüm. Sanıyorum çok uğraştınız. Umarım bir daha yaşamak zorunda kalmayız bu durumu. Çünkü gerçekten sizin de söylediğiniz gibi "sigarayı bırakmak gibi oldu THS'nin yokluğu" İhtiyaç duyulan bir şeyin yokluğuydu açıkçası.
Ve sayın Ege;
Yazının başlığı konusunda sanırım haklısınız; ama gerçekten böyle hissediyorum-)

Saygılarımla