Mesajı Okuyun
Old 13-12-2023, 18:05   #1
HukukMehmet123

Varsayılan Miktar belirtmeden sigorta şirketine başvuruda kısmi ödeme yapılırsa bakiye için tekrar başvuru şartı aranması

Merhaba,
KTK 97 uyarınca sigortaya araç değer kaybını ödemesi konusunda miktar belirtmeden başvuru yaptım. Sigorta kısmi ödeme yaptı. Ktk 97 “veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması halinde” hükmüne dayanarak doğrundan Sigorta Tahkime başvurdum. Tahkim başvurumu usulden reddetti. Miktar belirtmeden başvurularda eğer kısmi ödeme yeterli görülmezse, tekrar sigorta şirketine başvuru yapıp ek ödeme istenilmesi gerekiyormuş. Bana bu ktk madde 97 lafzına aykırı geldi. Yapılan kısmi ödeme talebimi karşılamadı ve bende uyuşmazlığı gidermek için Tahkime başvurdum. Zaten Tahkime başvurmam yapılan kısmi ödemenin yeterli görülmediği ve uyuşmazlığı neden olduğunu gösteriyor. Tekrar başvuru şartı aranması bana saçma geldi. Bu durumda miktar belirtmeden yapılan başvuruların önü kesilmiş oluyor. Sigorta şirketine miktar belirtmeden ikinci başvurumda örneğin 1 TL kısmi ödeme yapsa ve bu her tekrarlanan başvuruda devam etse, ben sonsuz başvuru yapmak zorunda kalırım. Konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.