Mesajı Okuyun
Old 04-09-2012, 14:35   #9
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Av.Kanunu 23/2’ye göre stajyer ; avukatla birlikte duruşmalara girmek hakkına sahiptir.15.maddeye göre mahkemelerde staj yapılabilecektir.Ben staj süresinin ve staj yapılacak adli mercinin dar yorumlanmaması gerektiğini düşünüyorum.Yönetmelik ile belirlenen süreler asgari sürelerdir ve süre sonunda ilgili stajyerin bir daha mezkur mahkeme ya da savcılığa giremeyeceği anlamına gelmez.Ayrıca yanında staj yapılan avukat olgusunun da dar yorumlanmaması gerekir diye düşünüyorum . Çünkü stajın amacı stajyerin bilgi sahibi olmasıdır.Bu anlamda 15.maddedeki en az beş yıl kıdemli avukat tabirinden , stajyerin ; mezkur avukata tâbi olduğu , onun emrine amade olduğu ve başka hiçbir avukattan staj dönemi için yararlanamayacağı şeklindeki düşünce biçimine de katılmıyorum.Bana göre stajyer belli bir avukata bağlı değildir sadece en az bir avukatın gözetimi altında olmalıdır ki bunun sebebi de bilgi aktarımıdır.
Soruşturma evresinin gizliliği konusunun ise , soruşturmaya katılma yetkisi olanlara karşı kullanılamayacağını düşünüyorum.