Mesajı Okuyun
Old 01-07-2011, 08:13   #8
kezzy

Alıntı:
Yazan gencerx07
henüz takip açmadım. dava mı açmalımıyım yoksa ilamsız takip mi yapmalıyım veya icra emrimi göndermeliyim bunun kararını verememiştir. ipotek bitim tarihi süreli ipotek olup 31.08.2011 tarihidir. ipotek senedinde ve tapuya verilen sözleşmede x sahsının y sahsından aldığı 140.00 tl borcunun teminatı olmak üzere 1. dereceden ipotek tesis edilmiştir. ipotek tesis edildiği tarihten 30.08.2011 tarihine kadar faizsiz o tarihte ödenmediği takdir de bu tarihten sonra aylık yüzde 3 temerrüt faizi ile ödenmek kaydı ile ipotek tesis edilmiştir. borç miktarı belli bu hususta tereddüt yok ama ödeme tarihi net yazılmamış. ben ihtar çekip borcu muaccel hale getirip dediğiniz gibi icra emri göndermeyi düşünüyorum. ilgili yazıda sanki ödeme tarihi 31.08.2011 gibi gözükse de 31.08.2011 tarihinde sona erecek ipoteğin ödeme tarihi 31.08.2011 olamaz ve bu ibare sadece faiz açısından konduğunu düşünüyorum.

Sayın gencerx07;
İpotek akit tablosunda öngürülen 31.08.2011 sona erecek ibaresi sanırım kafanızı karıştırdı. Ancak öngörülen tarih, ipoteğin süreli ipotek olduğunu göstermekte olup, 31.08.2011 tarihinde ipotek kendiliğinden sona erdirmez zira ipotek ayni hak olup ancak terkinle sona erer,yani İpotek alacaklısı belirtilen sürenin geçmesi ile veya anılan süre dolduktan sonra alacağını talep etme hakkına kavuşur,süreden önce alacağını isteyemez yani ipotek akit tablosundaki sürenin dolması sadece ipotek alacaklısına alacağını talep etme veya ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapma hakkı tanır.