Mesajı Okuyun
Old 12-09-2011, 00:45   #48
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan imp86
Sayın Üstad'ım,

Değerli yorumlarınızda yüzde yüz haklısınız.

Ancak, başka bürolarda bağlı avukat olarak çalışırken vaat edilen "kendi işinizi de büro işlerini aksatmamak kaydıyla yapabilirsiniz" lafzının sadece lafta kaldığını hatırlatmak isterim.

Nitekim belli bir noktadan sonra, işleri ofisten yürütmenin ve ofiste müvekkil ağırlamanın mecburi olmadığı bir müvekkil ve iş portfoyunuz oluştuğunu ve artık bir büroda bağlı çalışmayı noktalamanın bu portfoyü kaybetmemek bakımından önemli bir viraj olduğunu varsayarsak, burada fikir danışılıp soru sorulan meslektaşlar hariç kimsenin (özellikle müvekkillerinizin) evinizden çalıştığınızı bilmek zorunda olmadıklarını düşünüyorum.

Bu noktada, 6-7 ay yahut bilemediniz en fazla 1 yıl bu şekilde işlerin geçici bir formül olarak bu şekilde yürütülüp ardından ifade ettiğiniz ve benim de yukarıda belirttiğim üzere muhalif olmadığım ideal şekline dönmesinde hiçbir sakınca görmüyorum. Bu süreçte müvekkiller ile yapılması elzem olan yüz yüze görüşmeler söz konusu olacak ise de (ki benim böyle bir sorunum olacağını düşünmüyorum, yani evimin kapılarını ofis formatıyla herhangi bir müvekkile açmak zorunda kalacağımı düşünmüyorum)onları çalışma ortamlarında ziyaret ederek yahut dışarıda sakin bir kafe ya da restoranda görüşerek, geçici olarak çözüm üretilebileceğini ve mesleğimizin statüsünün, prestijinin veyahut kıymetinin zedelenmeyeceğini düşünüyorum. Diğer yandan, her halükarda, home-office formatındaki mesleğe özgü odanın normal ofisteki oda şeklinde izole ve dekore edilmiş olacağını da zaten önceki mesajlarımda ifade etmiştim.

Halen fikrinizin değişmeyeceğinden emin olmakla beraber, yukarıda ifade ettiğim durum içerisinde pek de mantıksız veyahut meslek bakımından zedeleyici bir sonucun vuku bulmayacağına ikna olduğunuzu ve sizin gibi düşünen tüm meslektaşların da ikna olacağını umut ediyorum. Sonuç olarak da yukarıda sormuş olduğum soruların bir çöp değil, alacağım değerli cevaplarla geçici bir formül, bir çıkış yolu olduğuna inanıyorum.

Saygılarımla,

Bu ve geçen yüzyılın düşünürlerinden biri şöyle demişti (*):

Alıntı:
Gerçeği yazmıştım ama gözden kaçmış olabileceğini düşünerek yine yazıyorum:
''Avukatlık .......... prenslerin mesleğidir.''

Güzel olduğu sanılan bu sözün açılımı şudur: ''Bir prens kadar ekonomik gücü olmayan avukatlık mesleğine girmemelidir. ''

Süslü gerçek çıplak gerçekten daha utangaçtır.

Prensler, kimseye kafelerde randevu vermez.
Verirse, bir sonrakine kahve ısmarlayacak parayı bulamaz.
Kafeler, dostlarla kahve içmek ve sohbet etmek en iyi yerlerden biridir; hele manzara güzelse. Ama iş görüşmesi için?

(*) http://www.turkhukuksitesi.com/showp...4&postcount=15