Mesajı Okuyun
Old 11-09-2011, 23:07   #41
imp86

Başta Admin olmak üzere, konu ile ilgili değerli bilgilerini ve görüşlerini paylaşan bütün meslektaşlara teşekkürlerimi sunarken; ufak bir soru eklemek istedim.

Şöyle ki; müstakil büro açmaktansa mesleğe bağımsız avukat olarak devam etmek ve yeni bir girişimde bulunmak isteyen avukatların masraflarını sayın Admin'in de belirttiği üzere önemli ölçüde (ev-büro masraflarının yarısını gelir vergisinden düşerek) kısması bakımından benim de aklıma yatan (çalışma ortamı bakımından aksine düşünen meslektaşlarımın bütün görüşlerini de saygıyla dikkate alarak) home - office formatının, Sayın Av. Hulusi Metin'in http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=4332 sayfasındaki katkısıyla değerli mesleğimize uygun olduğu da açık olduğuna göre, bu şekilde bir avukatlık bürosu açıp faaliyete geçmek için ilk etapta yapılması gereken belediyeden işyeri açma izni, vergi dairesiyle ve baroyla yapılacak olan işlemler(örneğin vergi dairesinden demirbaş listesi ve avukatlık bürosu tespiti için gelindiğinde)vs. bakımından prosedürün nasıl işleyeceğini öğrenmek istiyorum.

Özetle, bir avukatın home-office formatında bir büro açması için yapılması gerekli prosedürlerde yapılması gereken bir değişiklik var mıdır? (ve eğer mümkünse bu prosedürü özetleyebilir misiniz?)Bunun haricinde home-office halinde ayrıca bir kira gideri olmayacağı için, açılış masrafı takribi ne kadar olacaktır? (kendi durumuma özel olarak da önemle öğrenmek istediğim son husus ise home-office olarak düşündüğüm aile evimin mesleğimize elverişli şekilde düzenlenmiş izole odasının kullanımı için babamla bir kira sözleşmesi yapmam gerekliliği olup olmadığıdır ki her ne kadar tuhaf da gelse gerekli olacağını düşünüyorum???)

Değerli meslektaşlarıma katkılarından dolayı bir kez daha şimdiden peşinen teşekkür ederken, eğer sorduğum sorulara ilişkin tatminkar cevaplar forumda mevcutsa ve benim dikkatimden kaçmışsa özür dilerim (ve böyle bir paylaşım mevcutsa forumdaki paylaşım sayfası linkini paylaşmanızı rica ederim).

Saygılarımla,