Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 09:37   #5
ares139

Sayın Balku;
Davacının feragatine binaen dava reddedildi fakat davalı olarak bizim feragatimiz sanki bütün taleplerimizden feragat ediyormuşuz olarak algılandığından %40 tazminat talebimizde reddedildi."davacının feragatine binaen yargılama giderleri ve ücreti vekaletten feragat ediyoruz" şeklindeki talebimiz geniş yorumlandı.Oysa çok açık ve sarih bir şekilde feragat ettiğimiz hususu belirtmiştik.Mahkemece ferağatimiz genişletilerek (böyle düşünüyorum)Bütün taleplerimizden feragatmiş gibi algılandı.Mahkemenin verdiği kararın yanlış olduğunu ve feragatin açık-sarih olması gerektiğini, zimni feragatin olmayacağını feragatin içerğinin zimni olarak genişletilip tazminatıda kapsayacağını düşünmüyorum.Acaba yanlış mı düşünüyorum.Bu konuda bilgi ve karar ileten arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Ayrıca konulan tedbir var ise davalının talebi olmasa bile mahkemenin davalı lehine %40 tazminata hükmetmesi gerekir diye biliyorum.Kaldı ki Sayın Akpınar'ın gönderdiği 1998 yılına ait kararda da davalı son oturumda dahil tazminat talebinde bulunmadığı halde; temyiz ederek tazminatı kazanmış görünüyor.İİK 72 e görede talep olmadanda tazminatın verilmesi gerekir.
Sayın Akpınar cevabınız için teşekkürler.Bu konuda da yorum ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Saygılarımla.