Mesajı Okuyun
Old 26-10-2020, 16:53   #1
Av. Potterhead

Varsayılan SGK Tarafından Vekil Yerine Asile Yapılan Tebligata Şikayet

Merhaba Sevgili Meslekktaşlarım;

Müvekkil adına SGK tarafından tahakkuk ettirilen idari para cezasına karşı kuruma süresi içerisinde vekaleten itirazda bulundum. İtiraz dilekçemin sonuna da bizzat "Avukat Tebligat Adresi" şeklinde adres bilgilerimi de belirttim. Ancak buna rağmen, ilgili kurum itirazın cevabını vekile değil de asilin Mernis adresine tebliğ etti. Maalesef asil de yerinde olmadığından muhtara tebligat iletilmiş. Müvekkil kapısına bildiri kağıdının yapıştırılmadığını, kendisine muhtarlık tarafından bilgi verilmediğini söylüyor. Bütün bunların yanında müvekkili zorlamam neticesinde kendisi telefonla muhtarının vefat ettiğini öğrenmiş. Anlayacağınız karma karışık bir durum, büyük ihtimalle tebligat muhtarlığa bildirildi ancak oradaki vefat durumundan dolayı müvekkile haber verilmemiş. Müvekkilimin de yaşı büyük, kendisiyle yönlendirme konusunda iletişim sorunları yaşıyorum. Ben de tebligatın müvekkilin evinde kimse bulunmayınca muhtara yapıldığını SGK'dan haricen gidip öğrendim. Ancak bildiğiniz üzere, kurumun itiraza cevabına karşı idari yargıda dava açabilmemiz için sahip olduğumuz 30 günlük süre böylelikle çoktan geçmiş olduk. Meslekte henüz çok yeniyim, icra dosyası değil de kurum olduğu için usulsüz tebligat yapıldığına ilişkin şikayet ve/veya itirazın nasıl ve nereye yapılacağını bilemedim ? Kaldı ki böyle bir itiraz hakkım var mı ondan da şüpheliyim ? Borç kesinleşti ancak ödeme emri gönderilmedi henüz, dava açma hakkımı kesin olarak kayıp mı ettim bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.