Mesajı Okuyun
Old 12-12-2007, 14:39   #7
umutlaw

Sayin Meslektasim Timur hanimefendi,
Yaklasik iki yil once esas vatandasligi Turk vatandastligi olup daha sonra Alman vatandasligina gecen iki cift Almanya Essen eyaleti Mahkemesi karariyla bosandilar.
Ciftler Almanyada buyudkleri icin genellikle Turkiye ye gitmiyorlardi ve hatta benim israrlarima ragmen bosanma kararlarinin Turkiyede tenfiz edilmesine gerek olmadigini vurgulamislardi.
Merak ettigim icin daha sonra Turk Elciligiyle gorustum, gorevliler bana Alman Mahkemesinden alinan kararin medeni durumunun degisikligine sebep oldugundan mutlaka ciftlerin bunu on bes gun icerisinde Elcilgie Turkce tercumesiyle birlikte ibraz etmeleri gerekirmis ve bu husus elcilik tarafindan onaylatilarak bir nusha ciftlere ve bir nushada Turkiye Cumhuriyeti Nufus ve Vatandaslik Mudurlugune gonderiliyormus, gerekce: Bir cok kisi Almanyada bosanip Turkiyede bosanma kararlarini tenfiz etmeyerek evli olarak yasal olmayan islemlerde bulunduklari hususudur, denildi. Sonuc olarak kendilerine 2675 sayili kanunun 34. ve devami maddeleirni hatirlattigim halde, yasada yasal bir sure belirtilmemis olabilir ancak medeni hal degisikliginin bildirilmemesi hususunun Turkiyedeki Mahkemelerde taraflarin ikame edebilecegi davalarda (Turkiyedeki ortak mal varliklari hakkindaki davalarda evya Tekrar bosanma davalarinda) goz onunde tutulacagini belirtmislerdir ve bu nedenle tenfizin mutlaka en gec kesinlesmis kararin ciftlere ulasmasindan sonra 15 gun icerisinde elcilige bildirilmesi ve yine 30 gun icerisinde Turkiyede tenfiz ederek Nufus ve Vatandaslik Mudurlugunde kayda gecmeleri gerektiginin altini cizerek tavsiyede bulunmuslardir.

Bilgilerinize.
Saygilarimla