Mesajı Okuyun
Old 27-04-2007, 06:18   #8
Cest la vie

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Bu başlığı yeni okudum, allahım japonca sanki ! O kadar anlamıyorum ki teknoloji işinden ....

Ben anlatayim: (hihi)

Simdi bak, Avira, markanin adi. Isim gibi yani. Ozel isim, anlami olmasi gerekmeyen cinsten.

Ucretsiz: Bedava. Yani para odemiyorsun.

Virus: Hani boyle hastaliga sebep olan, kucuk gozle gorulmeyen ama mikroplardan farkli kucuk yaratiklar var ya. Onlar virus iste. Ama burdaki insan icin degil, bilgisayar icin olani. Boyle sen farketmiyorsun ama bilgisayarini hasta ediyorlar. Kotu bise yani. Cokertebilir bile bilgisayari.

Trojen: Truva ati vardi ya. Boyle iceri atin icinde giriyorlar, gizli gizli. Herkes hediye saniyor bilmiyorlar ki icinde bir suru kotu dusman var. Hih iste bunlar da onlar. Bilgisayarina giriyorlar, sen farketmiyorsun, onlar arka planda yapmadiklarini birakmiyorlar. Sifrelerini ele gecirmek, kisisel bilgilerini toplamak, ne yapip ettigini kayda gecirmek falan. Bu topladiklari bilgileri kendilerini iceri sokan kisiye yolluyorlar. Ajan gibi yani belki de. Bunlar da kotu.

Koruma: Boyle seni kanatlarinin altina alip, gelecek zararlari onleme. Senin yerine sana zarar gelmesin diye savasma.

Program: Iste bunu anlatamayacagim. Boyle sayisal bisiyler var, kuruyorsun program oluyor. Hah buldum mesela, camasir makinesinin yunlu programi dedin mi, ne olur? Iste aynisi.

Baska birsey varsa, sakin cekinme, ok?