Mesajı Okuyun
Old 16-09-2006, 21:19   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

A.Ş. Yönetim Kurulu, ana sözleşmede aksine bir hüküm olmadığı takdirde şirkete ait tasarrufları karar nisapları dahilinde alınacak bir kararla serbestçe yapabilirler.

Kaldı ki sizin olayınızda Genel Kurul ayrıca bir satma yetkisi vermiştir. Genel Kurul kararında satışın yöntemi bakımından bir usul ve sınırlama öngörülmemiş ise, böyle bir durumda piyasa rayiç değerleri gözetilerek ve basiretli bir tacir gibi hareket etme yükümlülüğü ön planda tutularak satışı pazarlık yahut açık artırma yöntemi ile gerçekleştirebilirler.

Çok ihtiyatlı davranmak zorunda hisseden yönetim kurulunun mahkemeden değer tespiti isteyip tayin edilecek Bilirkişi raporu neticesine göre fiyat belirlemesi ve o fiyatı dikkate alarak satışı gerçekleştirmesi de düşünülebilir.

Ancak bu gereksiz bir uğraş olur. Özel eksperin raporunu dikkate alarak satışı yapmak en doğru ve kısa yoldur.

Üzerinde fabrika binası bulunan taşınmaz derken, şirketin esas faaliyetini gerçekleştirdiği tek taşınmazı mı kastediyorsunuz? Bunu anlayamadım.