Mesajı Okuyun
Old 12-11-2013, 17:45   #45
Av. Arda Günay

Sayın Balku,

Öncelikle vakıf üniversiteleri ile özel dershaneleri veya öğrencilere özel ders veren öğretmenleri aynı nitelikte değerlendirebileceğimizi düşünmüyorum.

Vakıf üniversitelerini kendine has özellikleri itibariyle değerlendirdiğimizde, verilen yaz okulu eğitimi ücretsiz olmadığından ve Yargıtay'ca da yaz okulu paraları sebepsiz zenginleşme sayılmadığından öğrencinin kendisine sıkıntı yaratacağı dersi almaması gibi bir durum da söz konusu değildir. Sebepsiz zenginleşme sayılan üniversitenin parasını aldığı ve herhangi bir nedenle öğrenciye tekrar zorunlu bir şekilde verdiği dersten aldığı paradır. Aslında çoğu okulda böyle bir para almaz. Vakıf üniversitelerinin genelinde, öğrenci kaldığı dersi ücretiyle yaz okulunda alır ya da herhangi bir ek ücret ödemeden seneye tekrar alır. Dolayısıyla öğrencinin ben 3 ders bırakayım gibi bir durumu da söz konusu olamaz. Zira o 3 dersi alttan aldığı zaman dönem içerisindeki derslerle birleşecek ve öğrenciye kolaylık değil aksine külfet olacaktır.

Yargıtay'ın vakıf üniversitelerinin bu tarz uygulamalar sonucu aldıkları ücretleri sebepsiz zenginleşme kapsamında saymasını şahsen doğru buluyorum. Ancak yoruma açık bir konu olduğunu düşünüyor ve sizin fikrinize de saygı duyuyorum. Kim bilir belki Yargıtay da ileride görüş değiştirir