Mesajı Okuyun
Old 04-11-2011, 01:15   #24
üye16777

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Böyle bir zihniyete sahip biriyle meslektaş olabileceğimizi düşünmüyorum.Bu tip insanlar bu konuma tepeden mi inip yerleşmişlerdir?Hiç mi mesleğe başlarken aynı hezeyanları, umutsuzlukları ve zorlukları yaşamamışlardır?

Bildiğim kadarı ile avukatın alacağı ücreti icra hukukuna vakıf olup olmaması da etkiliyor. Bazı büroların icra hukuku alanında deneyimsiz olan yeni avukatlara 1.000 TL ücret teklif ettiğini duymuştum. Katiplerin avukatlardan daha çok maaş alıyor olması bir zaman sonra avukatları değersizleştiriyor. Öyle ki bazen katiplerin dahi avukatları küçümsediklerine tanık oldum. Duruma bakılırsa bizim geçtiğimiz yolların ne kadar dikenli oluşundan kimsenin haberi yok. Onca yıl dirsek çürütüp mezun olduktan sonra stajyer avukat olduğun vakit, uygulamadan bihaber oluşunla dalga geçen katipler çok oluyor. Özellikle icra hukuku alanında çalışan avukatların katipleri senden daha üstün olduklarını iddia edebilecek kadar ileri gidebiliyorlar. Avukatın yalnızca icrayla uğraştığını düşünen sığ kafalar o kadar çok ki.

Stajım bitmek üzere, ancak gördüğüm tablo ne yazık ki iç açıcı değil. Hakimi, savcısı, icra memuru, avukat katibi bile stajyer avukatın üzerinde baskı kurmaya kalkar. Bazen yanında çalıştığın avukat bile buna göz yumar. Vahşi doğa belgesellerinde olduğu gibi birebir ayakta kalma mücadelesi.

Onurunu koru, layık olduğun mevkiiye gel. Olayın özü aslında onurunu korumaktır. Ezilmeyeceğiz. Neye layık olduğumuzu bir başkası belirlememeli, biz ortaya koymalıyız.

Onurumuz, tüm bu düzene karşı dirediğimiz ayağımızdır. Bu mesleği yüceltecek olan aslında bizleriz.

Değerli meslektaşım, ben bunun aslında bir vicdan yada bir karakter meselesi olduğunu düşünüyorum... Siz ne kadar iyi ne kadar çok kazanan bir avukat olursanız olun eğer hamurunuzda iyi yoğrulmuş bir "adam" yok ise kendi meslektaşınıza asgari ücrete bile varabilen bir ücret teklif ederken eliniz titremez yada yada yanınızda çalışan stajyer veya avukatla "tepeden bakarak" çalışırsızın... Bu bir "karakter" problemidir. Ayrıca bence eğer bir avukat, meslektaşına hakettiği ücreti veremeyecek durumdaysa ona o komik rakamları teklif etmemeli yalnız çalışmalıdır.

Bahsettiğiniz gibi staj dönemi hukuk fakültesini bitirmiş genç bir hukukçunun fakülteye ilk girdiği andan itibaren bütün hayallerinin, ideallerinin, duygularının yerle bir olduğu bir dönem oluyor ne yazık ki... Ama şunu da unutmayalım avukatlığın geldiği noktanın bu mirasın mimarları bizler değiliz... O aslında örnek almamız gereken "meslek üstadlarımız(!)"... Meslektaşının hakkını yiyen de, saçma sapan ücretlere çalıştıran da, duruşmada kürsü ile hakim arasındaki saygıyı karıştırıp hakimin önünde efendim diye eğilerek hitap eden de, avukatlık ile tahsilatçılığı, tetikçiliği birbirine katan da, veeee sonra vatandaştan, hakimden saygı bekleyen de....Ben staj dönemim boyunca birçok avukat gördüm, tanıştım, gözlemledim... İnan bir kaç istisna dışında hiçbirini örnek alamadım... Evet meslektaşım elimizdeki miras bu ama bunu düzeltecek arkamızdan gelenlere güzel bir miras bırakacak olan da mesleğinin başında hayali kırık ama henüz yüreği kirlenmemiş olan bizleriz...