Mesajı Okuyun
Old 05-06-2011, 15:53   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan judge034
Buna kesinlikle katılmıyorum.100 soruluk bir sınav kaliteyi ölçmeye yeterli olmayacaktır.Avukatlık serbest bir meslektir ve kalitemizi sınav değil yaptığımız iş gösterecektir.100 soruluk bir sınav benzeri uygulama ile avukat sayısını azaltılması söz konusu olamayacağına göre mevcut avukat sayısı yine düşmeyecektir.
Dolayısıyla sorunun nedeni sınav olmaması veya avukatların çok olması değil bu ücrete razı olmak ve serbest icra edilmesi gereken mesleğin bağlı olarak idamesinin getirdiği olumsuz neticelerdir.
Saygılar

Kaliteyi ölçmek için sizce kaç soruluk sınav gerekiyor? 1000 soru gerekli ise öyle yapalım, klasik sınav, sanal dava ya da mülakat gerekiyorsa onları da yapalım. Önemli olan avukat sayısının azaltılması değil, avukatlık sıfatına sahip olacakların belirli bir düzeyde olmasıdır. Bana kalsa, kazanılmış hak kavramının arkasına sığınmadan, şu an avukat olanlar da sınava alınmalı, hatta bu sınav belirli aralıklarla (5 yıl gibi) tekrarlanmalıdır. Sınav kesinlikle avukatlık mesleğinin kalitesini ve saygınlığını arttıracaktır. Sınavın genç meslektaşlara da, bu düşük ücretlerle çalışmamak, serbest avukatlık yapma konusunda cesaret vereceğine de inanıyorum.