Mesajı Okuyun
Old 17-11-2004, 15:31   #17
ragıp

ben yazdıklarınızı okudum Hala, mahkemenin niçin tedbire karşı tedbir kararı verdiğini anlamış değilim. Bir hakimin, başka bir hakimin karar vermesini engelleyecek bir kurum var mı?
Kadı ki, ben bu tedbire karşı tedbir kararının infaz edilebileceği kanısında da değilim. Zira HUMK da tedbirin ne şekilde kalkacağı açıkça belirtilmiştir.
Tedbire ancak itiraz edilir ve aynı mahkeme tarafından kaldırılabilir. Bu nedenle, esas olan tedbir kararının uygulanması ve olayımızdaki abes kararın uygulanmaması esastır.
Bu tür karar verilir mi derseniz, ben, verilir derim. Ticaret mahkemesinde görülen bir menfi tesbir davamda, 1.5 yıl, ceza dosyasını beklenmesine ilişkin ara kararı verildi ve beklendi. Sonra ne olduysa, durduk yerde hakim, davacı tarafa yemin teklif etti. Aynı zamanda da ceza dosyasının beklenmesine de karar verdi."Ceza dosyası bekleniyor, kanıtlar toplanmadan yemin teklif edilmez" dediysek de; sonraki celse ceza dosyasının beklenmesinden vazgeçilerek, davanın reddine karar verdi. Yargıtay bozdu ama, bu arada, davalı, icra dosyasında yatan parayı da çekti