Mesajı Okuyun
Old 13-11-2004, 00:40   #11
VARTO'LU

Sayın Dikici;
Bu ülkede, Anayasasındaki tanımlana ile "Anayasaya, kanun ve hukuka uygun olarak vicdanı kanaatlerine göre hüküm verme " yetkisine sahip hakimler, "biz böyle düşündük, vicdani kanaatimiz böyle tecelli etti " biçiminde düşünüp bu düşünceyi uygulamayı da bir hak olarak gördükçe dile getirdiğiniz gibi olayları çok görürseniz saşırmayın.
Dahası da gerçekleşecek şikayetiniz de sonuçsuz kalıp Sayın Adalet Bakanı, "Anayasa ve kanun ile tanınan takdir hakkı "nın kullanıldığı, yada "yargı yetkisi ve takdir hakkının kötüye kullanıldığına dair bir delil bulunmadığı " gerekçesi ile şikayetiniz hakkında "işlem yapılmasına gerek görülmediğine" karar verebilecektir.
Benim de bir uzmanlık mahkemesindeki bir davamda , davacının "......Lira alacağının kanuni faizi ile davalıdan tahsiline " yolunda bir karar verildi. Temyiz üzerine Yargıtay Dairesi "akdi faiz şartı" olduğu için "ödetmenin %5 faizi ile yapılması gerektiği" belirlemesi ile ilamı bozdu. Bozma kararına uyan aynı yargıcın yeni kararı ise "DAVANIN REDDİNE " karar vermek olmasın mı ? Yeniden temyiz yoluna giderek bu kararı bozdurmakla birlikte sayın yargıç hakkında şikayette bulundum. Üstelik şikayet dilekçemde de;
"gerçekleşen sonuç takdir hakkının kullanılması da değil; çünkü o takdir hakkını, "bozma kararını yasa ve usule uygun" bularak "uyulmasına" karar vermek olarak kullandı" biçimindeki vurgulamama rağmen Sayın Adalat Bakanı şikayetimiz üzerine "inceleme sonucunda yargı yetkisi ve takdir hakkının kötüye kullanıldığına dair delil buulnmadığı" gerekçesi ile "bir işlem yapılmasına gerek görülmediği" kararına vardılar.
Yüreklice bu işlemin üzerine gitmenizi istiyor ve bütün benliğim iye yanınızda yer alacağını bilginize iletiyorum.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 17 Aralık 1979 tarihli ve 34/169 sayılı Kararıyla kabul edilen "Kanun Adamları için Talimatname"nin 2. maddesi;
"Kanun adamları görevlerini yerine getirirken, insan onuruna saygı gösterir ve insan onurunu korur ve bütün insanların sahip olduğu insan haklarını kullanmasını sağlar ve bunun yanında yer alır" hükmünü içermekte
Bu yetkinliği göstermeyenler o sıfatı taşımamalı !