Mesajı Okuyun
Old 12-11-2004, 12:28   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Yasal Tedbirlerin Önlenmesi Yönünde Tedbir Kararı

Vah memleketim vah! dedirten türden bir mahkeme kararını bu gün müvekkilim bana iletti. Resmen şoke oldum. Bu tedbir kararını tedbir talep eden şirketin vekili müvekkilime faks yoluyla iletiyor.Heyet halinde karar veren mahkeme tek hakim(*) ile tedbir kararını vermiş ve bununla yetinilmemiş aman allahım dedirten bir gerekçe ile tedbir vaz edilmiştir.

KARARIN GEREKÇESİ AYNEN ŞÖYLE:

"Karşı yanın tedbir talebinde bulunması ve bu talebin kabul ihtimalinin de mevcut olduğu göz önüne alınarak "...." filminin mali ve manevi haklarına sahip olan talepte bulunan şirketin haklarının zayi olmaması için söz konusu filmin gösteriminin engellenmemesi ve durdurulmaması ve bu eserin her türlü gösterimine karşı bir yasal tedbir uygulanmaması konusundaki talebin HUMK 101 ve devamı maddeler ve 5846 sayılı yasanın 77.maddesi hükümleri kapsamında kabulüne karar vermek gerekmiştir."

HÜKÜM:

1) Tedbir isteminin kabulü ile mali hakları tedbir isteyen ....... Ltd.şti. ne ait olan "G..." filminin her türlü gösteriminin engellenmemesi ve gösterimine mani olunmaması yolundaki alınması muhtemel YASAL TEDBİRLERİN ÖNLENMESİNE,

2) Taktiren teminat alınmasına yer olmadığına,

.... itirazı kabil olmak üzere karar verildi. 10.11.2004 "

Buyrun...

Yargı nereye gidiyor düşünün lütfen... Böyle bir kararın verilebilmesi için gösterilen "karşı tarafın tedbir talebinin kabul edilebilir olması" yönündeki gerekçe için ne düşnürsünüz?

Ben şimdiden itiraz değil "suç duyurusu" dilekçemi hazırlamaya başladım... Sizler ne önerirsiniz?

Saygılarımla..

Düzeltme: Bu mahkeme (Fikri ve sınai haklar mahkemesi) çok yakın bir tarihte tek hakimli mahkeme haline getirilmiş. Düzeltirim.