Mesajı Okuyun
Old 14-10-2012, 23:56   #37
Gemici

Alıntı:
Yazan Gemici
Alıntı:
Yazan PROMETHEUS_KAWA

Bir hakimin,savcının ''yaş haddi''nden emekli olması nazik bir ifadeyle 'sen bu yaştan sonra doğru kararlar alamazsın ve icra edemezsin'demek değil midir?

... midir mi gercekten?
Kamu sektöründe yaş haddinden emekliye ayrıldıktan sonra özel sektöre geçen ve orada yıllarca çalışan kişilere 'doğru kararlar' alamadıkları için mi para verilir?

Saygılarımla

Sayın PROMETHEUS_KAWA,

Siz Bir hakimin,savcının ''yaş haddi''nden emekli olmasını yaşlılıklarından dolayı doğru kararlar alamadıklarına bağlıyan bir teori attınız ortaya. Ben teorinize ters düşen bir uygulamaya dikkat çemek istedim. İsterseniz demek istediğimi biraz daha açayım: Türkiyede çalıştıkları işyerinden emekliye ayrılan birçok kişi başka işyerlerinde iş buluyor ve bu yeni işyerinde yıllarca çalışıyor. Teoriniz doğru olmuş olsaydı yeni işyerleri bu kişileri 'sen emeklisin doğru karar alacak yaşın geçmiş, kusura bakma seni işe alamayız' diyerek nazik bir ifadeyle geri çevirirlerdi.

Siz benim yazdıklarıma cevap olarak yeni bir teori attınız ortaya ve dedniz ki?
Alıntı: kamudan özele geçenlere kabul edersiniz veya etmezsiniz, o kişinin kamuda edindiği ''çevre'' ve nüfuz dan kaynaklı para verilir.
Soru: Kamu sektörünün doğru kararlar alamazsın ve icra edemezsin gerekçesi ile emekliye sevk ettiği kişileri çalıştıran özel sektörün tek gerekçesi 'çevre' ve 'nufüz' mudur?
Bir kimyagere, bir fizikçiye, bir biyologa, bir elektrikçiye çevresi ve nufuzu için mi para verir özel sektör? Özel sektör, parası çok olduğu için mi, yoksa mesleki tecrübelerinden ve bilgilerinden faydalanıp para kazanmak için mi bu kişilere para veriyor?

Saygılarımla