Mesajı Okuyun
Old 14-04-2008, 05:53   #20
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Bu Da Ne? Hasmım Beni Vekil Tayin Etmiş?!

Arkadaşlar

1- Ferda hainlik etmez, fikir jimnastiği yapar. O zaten vakaletnamenin kendisini bağlamayacağını biliyordu da olayı ceza açısından nasıl değerlendiririm alanına taşımak istedi.

Ben ce bu tür tartışmalar özellikle sürekli olarak siteyi izleyen arkadaşlar açısından hoş tartışmalar.

Bir anket yapılsın bakalım kaç kişi makaleleri, kaç kişi tartışmaları okuyor?

Bence bu tartışma yararlı bir tartışma.

2- Gelelim fikir jimnastiği konusuna:

Bize çıkarılan vekaletnamenin bizi bağlamayacağı konusunda uzlaştık sanırım.

Sorun vekaletnamenin ibrazı ve bunun nasıl açıklanacağı konusuna geldi.

Şimde ben eski kurallara göre tartışacağım, yeni hükümlerin de çok farklı olduğunu sanmıyorum.

Evrakta maddi sahtekarlık: olmayan bir evrağı üretmek veya onun üzerinde tahrifat yapmak şekli ile oluşabilir. Burada bu yok. (aldatma yeteneği vb. tartışmıyorum)

Evrakta fikri sahtekarlık ise var olmaması gereken bir evrağı üretmek, örneğin memuru kandırarak sahte evrak düzünlettirmek ile oluşabilir.

Burada bu da yok.

Adam gitmiş, vekaletname çıkarmış, kimlik gerçek, noter gerçek irade:
Kuşkulu.
İradenin gerçerk olmadığını nasıl kanıtlarız?
(ŞAHSIN GERÇEKTE VEKALETNAME ÇIKARMA İRADESİNİN OLMADIĞINI KANITLAYA BİLİRMİYİZ?) Aslında irade de gerçek.

Bence evrakta sahtekarlık yerine iftira üzerine yoğunlaşmamız gerekir.

Çünkü avukatlık yasası gereğince ferda olmayan arkadaşımızın, o vekaletnameyi alıp kullanmaması gerekir. Arkadaş da kullanmamamış; karşı taraf götürüğp vermniş.

Burada iftira suçu oluşur mu?

Bence oluşur.
İftira suçunun temel öğelerinden birisi yetkili merci e ihbardır. Bu yetkili merci yeni yasada disiplin soruşturmasını içerecek şekilde genişletilmiştir.

Ancak avukatın çıkarları çelişen tarafların vekaletini alıp kullanması da suç (veya soruştu7rma nedenidir)

Vekaletnamenin dosyaya ibrazı bu unsuru gerçekleştirir mi?
Tartışılabilir. Kast sorunu gündeme gelir. O kadar yeterli değilim.

Bana göre gelir. Arkadaş olmayan dosyalardan sözettiğini söylüyor. Burada özel bir kastın varlığından söz edilebilir.

Bence burada ferda olmayan arkadaşın zor durumda kalması bu nedenle ceza tehdidi ile karşı karşıya kalması amaçlanmıştır. (Yasayı bilmemek mazeret sayılmaz)

Ancak şu bir gerçeklik ki haksız fiili hükümlerine göre maddi ve manevi tazminat hakkı doğar.