Mesajı Okuyun
Old 24-11-2006, 17:54   #10
barisugan

Varsayılan kira artışı konusu hakkında cevaben

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın barisugan,

Yazınızı okurken şaşırıp kaldım. Kafama o kadar çok soru soktunuz ki, mesaj sahibi olarak yanıtlamınızı isterim. İşte sorularım:

1- Kira artış oranları yıllık TÜFE oranından fazla olamaz diyorsunuz. Ve ekliyorsunuz "yerleşik içtihatlara ve uygulamaya" göre diye...Ben de bir THS üyesi olarak sizden örnek talep etmek istiyorum. En azından bir tane içtihat yayınlar mısınız?

2-Hangi gerekçelerle red edilmektedir.?

3- Sözleşme serbestisi var ise; artış oranını yazmak neden bir anlam ifade etmeyecektir.

4- Yani ben kiralayan olarak "1 Kasım 2005 başlangıç tarihli kira kontratına 1.Aralık 2006 dan itibaren kira aylığı % 25 oranında arttırılacaktır" desem; kiracı hiç artış yapmasa icra takibi yapamayacağım, kira tespit davası açarsam da red olacaktır. (İfadenize göre, tüfe(ben üfe diye biliyorum) örneğin % 13 çıkmışsa ve kiracı bu oranda bir attırımda bulunmuşsa)

Sayın av.remzi sulhan,

Yukarıda soru 1 olarak sorduğum soruya siz de yanıt verebilir misiniz? Mevzuat, içtihat örnekleriniz veya dayanaklarınız nelerdir?

Saygılarımla

Tüfe'yi yanlış yazmışım doğrusu üfe olacaktır. Yerleşik uygulama ve içtihat derken aslında genel bir ifade kullandım .Yani mahkemelerde kira bedelinin artırımı ile açılmış olan davalarda ÜFE oranlarından daha çok bir kira bedeli talep edilirse mahkemelerin bu taleplerin reddine dair mahkeme kararı okuduğumu hatırlıyorum. Numarasını hatırlamıyorum şuan .
Sözleşme serbestisine gelince
Diyelim 1 yıllık kira dönemi sonunda kira artırımı %80 olacaktır diye bir ibare koyduk sözleşmeye koymamızda herhangi bir hukuka aykırılık yok. Ancak kiracı işbu artırımı yapmaz vede kiralayan akde aykırılık gereği dava açtı diyelim, sizce mahkemenin kararı ne yönde olur. Yani sözleşme gereği %80 artırıma karar verebilirmi.Aslında bu konuda yargıtayın bir içtihatı olması gerektiğini düşünüyorum, zira bu konu bence kanayan bir yara,ortada net bir durum u-yok ama benim yorumum bu şekilde olması gerektiği.Bu, kira sözleşmesi ile aynı tarihli yapılmış olan tahliye taahhütlerinin geçersiz olmasına da benziyor bir bakıma.Saygılarımla.