Mesajı Okuyun
Old 06-07-2006, 18:38   #94
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Töre 16 yaşındaki Meryem'i öldürdü

Töre cinayetlerinin son kurbanı 16 yaşındaki Meryem ve karnındaki 7 aylık bebeği oldu. Genç kız evlilik dışı ilişkiden hamile kaldığı için asker firarisi ağabeyi tarafından pompalı tüfekle öldürüldü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik genelge yayımlamasından bir gün sonra Türkiye bir töre cinayetine daha tanık oldu. Gaziantep'te asker firarisi ağabey Selahattin Sezgen, evlilik dışı ilişki sonucu hamile kalan 16 yaşındaki kız kardeşi Meryem'i pompalı tüfekle öldürdü.

NEDEN KİLO ALDIN

Geçen yıl içinde vatani görevini yaptığı İstanbul'dan firar edip sürekli yer değiştirerek yaşayan Selahattin Sezgen (22), önceki gece Gaziantep'teki baba evinde bekar olan kız kardeşi Meryem'in (16) hamile olduğundan şüphelendi. Kız kardeşini sorgulayan Sezgen, hamile olmadığını, kilo aldığını söyleyen Meryem'e inanmayınca ailesine durumu sordu.

SABAH 5'TE UYANDIRDI

Aile fertlerinin de Meryem'in hamile olabileceği endişesi üzerine sinirlenerek evden çıkarak geceyi dışarıda geçiren Selahattin Sezgen, sabah saat 05.00 sıralarında eve gelerek, duvardaki asılı pompalı tüfeği alıp yatağındaki kız kardeşi Meryem'i uyandırdı.

GÖZYAŞLARINA ALDIRMADI

Kız kardeşine, "Seni kim hamile bıraktı?" diye soran Selahattin Sezgen, cevap veremeyip ağlamaya başlayan Meryem'in gözyaşlarına aldırmayıp göğsüne ve başına 2 kez ateş etti. 7 aylık hamile olduğu öğrenilen Meryem, karnındaki bebeğiyle birlikte hayatını kaybetti. Silah sesine uyanan aile fertleri, durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, evde elindeki pompalı tüfekle şok haldeki Selahattin Sezgen'i gözaltına aldı.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan Selahattin Sezgen, asker kaçağı olduğu için evlerinde sürekli kalamadığını ancak geldiği sıralarda kardeşinin karnının şişmeye başladığını farkettiğini söyledi. Kardeşine sorduğu halde cevap alamadığını ve sürekli ağladığını belirten Selahattin Sezgen, "Meryem ağlamaya başlayınca, hamile olduğunu anladım. Evden çıktım ve sokaklarda dolaştım. Ancak, törelerimize aykırı hareket ettiği için bir türlü bu durumu kabullenemedim ve yeniden eve döndüm. Kardeşimin evlilik dışı biriyle ilişkiye girip hamile kalmasını hazmedemedim. Sabaha karşı tekrar eve gelip Meryem'i uyandırıp ateş ettim" dedi. Bu arada yazın ırgatlık, kışın da amelelikle ekmek kazanan Sezgen ailesinin 16 yaşındaki kızlarının kim tarafından hamile bırakıldığı netlik kazanmazken, polis olayı araştırmak için çalışma başlattı.

GAZİANTEP

Askerden firar edip töre cinayeti işledi

Kız kardeşini 'töre' gerekçesiyle öldüren 22 yaşındaki Selahattin Sezgen ile birlikte gozaltına alınan anne Havva Sezgen ve baba Aziz Sezgen, Emniyet Müdürlüğü'nde ifadelerinin alınmasının ardından adliyeye sevkedildi. Kızlarını kaybeden ailenin son derece soğukkanlı olduğu dikkat çekti. Aziz Sezgen ile oğlu Selahattin ifadeleri alındıktan sonra tutuklandı.

http://www.yenisafak.com.tr/g01.html