Mesajı Okuyun
Old 02-04-2012, 15:45   #2
Av.Dr.Yahya DERYAL

Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:

Madde 28 – (Değişik: 30/5/1974 - KHK - 12; Değiştirilerek kabul: 15/5/1975 - 1897/1 md.)

"Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç)."

Memurlarla ilgili ana düzenleme budur.

Bir de akademisyen memurlarla ilgili 2547 s.K.da şu hüküm var:

ALTINCI BÖLÜM

Çalışma ve Denetim

Çalışma esasları:

Madde 36 –

a. (Değişik: 17/8/1983 - 2880/19 md.) Profesör ve doçentler, üniversitede devamlı veya kısmi statüde görev yapanlar olarak ikiye ayrılırlar:

(1) Üniversitede devamlı statüde görev yapanlar;

Bu profesör ve doçentler bütün mesailerini üniversite ile ilgili çalışmalara hasrederler.

Bunlar, özel kanunlarla belirlenen görevler ve telif hakları hariç olmak üzere, yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde ücretli veya ücretsiz, resmi veya özel başkaca herhangi bir iş göremezler, ek görev alamazlar, serbest meslek icra edemezler.

Reklam filminde oynama nedeniyle bir ücret alınmamışsa, bunun hiç kuşkusuz mümkün olabileceğini düşünüyorum. Ücret alınması durumunda da, o işi sürekli olarak yapmak üzere bir gelir kaynağı haline getirmemişse yine "telif hakkı" kapsamında mümkün olduğunu düşünüyorum.