Mesajı Okuyun
Old 18-11-2007, 16:39   #4
üye18721

İstanbul ve ben
Ne zaman Anadolu yakasına geçmek istesem vapuru tercih ederim.Mevsimlerden yazsa güverteye oturur;sıcacık gevrek simit ve çay eşliğinde denizin muhteşem görüntüsünü seyre dalarım.Mevsimlerden kışsa,kapalı kısımda cam kenarında oturur,bir yandan denizi seyreder,bir yandan çayımı yudumlarım.Deniz otobüsü denen "ruhsuz" deniz aracını binmek zorunda kalsam da bir türlü sevemem. Ara sıra tren yolculuklarını özler,Sirkeci-Bakırköy arasında aheste aheste giden; miyadı dolmuş trene biner,camdan; yüzlerce defa gördüğüm güzergahları ilk defa görmüş gibi heyecanla seyrederim.
Beyoğlu en büyük tutkum,doğduğum,uzun yıllarımı geçirdiğim,gidemediğimde içimde özlemini büyüttüğüm semtidir İstanbulumun. Sinema salonları,tiyatroları,geleneksel muhallebeci dükkanları,lokantaları, yüzyılı aşkın senedir ayakta kalan binalarıyla büyülü bir semttir benim için.
Boğaz, Emirganı,Lale Bahçeleri,Kasrları, Köşkleri,Aşiyanı,Hisarlarıyla çocukluğumdan bugüne kadar en güzel günlerimi geçirdiğim mekanlar.
Beyazıt, Sultanahmet, Gülhane,Eminönü,Sirkeci, Tarihi eserleri,Mısır Çarşısı,Kapalı Çarşı gençilğimin ilk yılları,dershane arkadaşlıkları,Üniversite yılları,vize final heyecanları, ders notları, çay bahçeleri,
Taksim,Şişli;Sinemaları,P...t turşucusuyla lisedeki kaçak günlerimin suç ortakları
Adalar; Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda maaile gittiğimiz, sonrasında toplu okul kaçamaklarının,grup gezilerinin vazgeçilmez mekanları
Bakırköy-Ataköy; 40 senedir vazgeçemediğim,kopamadığım özlediğim yer;Çocukluğuma,gençlik yıllarıma,evliliğime,çocuğuma kucak açmış semtim.Bir zamanlar var olan ana baba ocağım; İçimdeki sızım.
Sinanoba,bir zamanlar gelmek için can attğım şimdi ise gitmek istediğim ama bir türlü kopamadığm yer.Keşke bu kadar uzak olmasaydı;ömrümün yarısının geçtiği yerlere... İstanbulun bir ucunda; çöldeki vaha misali yeni semtim; 3 tarafı denizle,diğer bir tarafı gölle sınırlanmış; adeta cennetin bir parçası olan ama ulaşım bakımından cehennem azabı yaşatan beldem,acaba kurtulabilecekmiyim senden?