Mesajı Okuyun
Old 13-07-2007, 17:29   #1
Av.Çağlar Şener

Varsayılan yeni tck da taksirle adam öldürme

öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum;
trafik kazası nedeniyle taksirle adam öldüme suçunda, sanığın tali derecede kusurlu olması sadece alt sınırdan ceza almasını mı sağlayacaktır. yoksa başkaca bir indirim olanağı yaratır mı?( TCK Md.61)
Eski TCK'da 8 üzerinden belirlenen kusur oranlarına göre verilen cezadan indirim yapılıyordu. yeni kanunda bu yok. sadece tali ve asli kusurlu oldukları belirleniyor. tali kusurlu olan sanığın eskisi gibi düşünüldüğünde en kötü 3/8 oranında kusurlu olduğu düşünülebilir. ama yeni uygulamada tali kusurlu olması başkaca bir indirim sağlayacak mı?
eğer sağlamıyorsa ki ben bu şekilde uygulanabilecek bir madde bulamadım. kafama takıldığı için ve haksızlıklara yol açabileceği için soruyorum. sanığın çok az bir kusuru yani tamamen kusursuzdur diyemeyecek kadar bir kusuru bulunması durumunda da alacağı ceza alt sınır olan 3 yıl olacaktır. çünkü yine tali kusurlu olduğu tespit edilecektir.
belki cevap verebilir, belki de bir tartışma ortamı yaratabiliriz.

eğer bu konu daha önce tartışılmışsa lütfen link olarak eklerseniz sevinirim. ben aramama rağmen bulamadım.
haftanın son gününün son saatlerinde belki cevaplamak içinizden gelmeyebilir, emek verip zamanını ayıran tüm meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum,
herkese iyi hafta sonları
saygılarımla;