Mesajı Okuyun
Old 07-06-2007, 20:48   #26
Tulin

Varsayılan Olimpus deyince

Ah arkadaşlar Olimpus deyince ilk gidişim aklıma geldi de yazayım dedim.

Yıl1991 almışım bir aylık maaşımı düşmüşüm yollara Kaş Kemer felan derken turislerle sohbet sırasında duydum Olimpusu ilk kez öyle bi anlattılarki gitmezsem ayıp olacak. O zamana dek dumamıştım hiç ve şimdiki gibi toplu ulaşım yada servisler yoktu
Yol ayrımında şöför burada ineceksin dedi . Bir süre bekledim köşedeki bakkal sahibi buradan sadece bir sabah bir akşam araba geçer dedi.
Genç bir ingiliz çiftin bulunduğu bir araca el ettim durdular,o zamanlar ingilizcem bir felaket Onlar Olimpus dedi bende yes.
Beraber yokuş yukarı çıkıp duruyoruz.Onlar Olimpus diyor ben yes diyorum meğer onlarda benim gibi ilk kez gidiyorlarmış ve bana bu yol mu Olimpus yolu diyorlarmış ben yes dedikce devam ettik yaklaşık kırk dakika sonra anladım ne olduğunu.İndim arabadan yolu sordum köylülere tam tersi yoldaymışız yol arkadaşlarıma anlattım durumu .Eh karşılıklı gerildik biraz .Sora sora bulduk Olimpusu, araçtan indiğimizde pek bir gergin iyi tatiller dileyerek ayrıldık turistlerle.
Sonraki yıllarda Kadir bir şekilde aldırdı beni Antalyadan.O yıl hiç yerli turist yoktu oralarda bir tek ben Türk.
Hem deniz yolculukları yaptık hemde dağa çıktık.Hala öylemi bilmiyorum dağda yer yer metan gazı sızıntısı var ve bir süre traktörle gidiyorduk sonra herkesin elinde alnında ışıldaklar tek sıra halinde tırmanırdık dağa ve rakılarımızı açar oturduğumuz yerden sızan metan gazını tutuştururduk o ıssız kapkaranlık dağda düşünün siz manzarayı.Kımıl kımıl yanan alevlerin i ç i n de her millettten insan uzanmışız yıldızları seyrediyoruz.
Pansiyon bulmam daha doğrusu bulamamam ve Kadirle tanışmamda ayrı bir hikaye.
Pansiyondan denize gitmek çin ormanda yaklaşık altı yüz metre yürümek zorundaydık tarihi eserlerin üstünden atlayarak serin serin. Hala Öylemi acaba?
Ve hala Kadirin yerinde kerkesin defterde bir sayfası var ve yiyip içtiğini ker kes kendisi bu sayfayamı yazıyor.Ne güzel bir güven vardı hepimizde birbirimize hatta bir akşam ben bir güveç pişirmiştim koca tencerde çok ta beğenilmişti.

Ağaç evlerde gük yüzüyle aramıza hiç bir şeyi sokmadan yıldızlara bakarak sallana sallana uyumak.Ahh Olimpuss ah.Ya kim açtı bu konuyu...

En sona 1996 da şubat ayında gitmiştim yemyeşilin içinde sarı çiçek ler açmıştı.Ama sular tam çekilmediği için ve de yollar henüz yapılmadığı için bir su birikisintisinde çakılı kalmıştık iki saat.

Sevgiler
Tülin