Mesajı Okuyun
Old 10-07-2010, 17:44   #22
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Öncelikle İİK.m.121 ve anılan maddeyle ilgili içtihatlara bakmalısınız.

İzlenecek süreç;

1-İcra hukuk mahkemesinden, veraset ilamı başvurusunda bulunmak üzere "yetki belgesi" başvurusu.

2-Yine icra hukuk mahkemesinden, icra dosyası dayanak kılınarak, haczedilen miras payı için "ortaklığın giderilmesi" veya "iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi" talebinde bulunmak için "yetki belgesi" istemi

3-Veraset ilamı alınıp, ortaklığın giderilmesi veya iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi kararı alındıktan sonra, anılan kararın icra dosyasına sunulmasıyla, icra dosyasından satış talebi.

Satış (paylaştırma/tasfiye talep) aşamasına gelininceye dek olan aşamalarda kayyuma gerek yoktur. Ancak, ister ortaklığın giderilmesi kararı, ister iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi kararı alınsıni her iki durumnda da, tasfiye/paylaştırma aşamasında, alacaklının sulh hukuk mahkemesinden , borçluya kayyum tayini başvurusunda bulunması gerektiği, aşağıya alıntıladığım hukuk genel kurulu kararı gereğince, benimsenmiştir.

Saygılarımla...

Av.Şehper Ferda DEMİREL

Şehper Hanım çok güzel özetlemiş. Kendisine teşekkür ediyorum. Ben de bir çok kez satış istedim Şehper Hanım'ın belirttiği yolu izleyerek. İsteyen olursa örnek karar gönderebilirim konu hakkında.