Mesajı Okuyun
Old 04-05-2008, 23:02   #26
Av.muhittinköylüoğlu

ensest bir davaya ilişkin anımı anlatmak istiyorum.Bir süredir bu anımı paylaşıp paylaşmamayı düşündüm ama belki bir meslektaşımıa mesleki faaliyetinde faydası olur düşüncesi ile aktarıyorum.
Dava esasen benim değildi.eski bir stajyerime barodan CMk görevi olarak verilmiş bir dava idi.
Aslen güneydoğulu çok çocuklu bir aile tek gözlü bir evde anne baba çocuklar çocuklşarın eşleri torunlar yaklaşık 15 kişilik bir aile.Anne baba türkçe bilmiyorlar yaşlı ve çalışmıyorlar.Evde çalışanlar 4 erkek kardeş ayrıca ayrı bir evde oturan abla ile eniştede eve katkı veriyor.
Öncelikle küçük erkek kardeş kızkardeşine tecavüz ediyor daha sonra erkek kardeşlerin ikisi bu ilşikden haberdar olunca duyuyor veya görüyor onlarda yine zor ile kız kardeşleri ile ilişki kuruyorlar.Bilahare kız bu ilşikiye katlanamaz hale gelince evden kaçıp ablasının yanına sığınıyor ve ablası kendisini bir işe sokuyor evinde muhafaza ediyor.Ancak enişte bir şekilde kızın erkek kardeşleri ile ilişkisi olduğunu öğreniyor oda tecavüze başlıyor kız son dertece çaresiz çalıştığı işyerinin sahibi onun tavırlarından şüphelenince sorarken mesleye vakıf oluyor.duyarlı biri olmakla kızı alıp karakola götürüyor.Olay polise yansıyor.Bilahare enişte ve abilerle kardeş tutuklanıyor.Küçük kız kuruma yerleştiriliyor.
Bu aşamadan sonra mahkeme başlıyor .Mağdur avukatı olan stajyerim kız ile kurumdan irtibata geçerek olayı ayrıntılı olarak öğrendikten sonra adliye polisi ile de irtibat ile davayı yürütmeye başlıyor.Kız son derece ciddi bir baskı ve tehdir altında aile adeta delirmiş kıza kurumdan ulaşıp tehdit ettikleri gibi adliyede saldırıya yelteniyorlar bir ikisi avukatı tehdit ediyor.
Kızın annesi ve babası avukat arkadaşla görüşmek isteyince meslektaşım bana haber verdi.fikrimi sordu.O ana dek anne babayı tanımıyor.Görüşmenin zararı olmaz hem daha fazla bilgi de zararlı olamaz deyip kabul etmesini önerdim.Ancak sadece babanın gelmesini söyledik ve görüşmede ben de bulunacaktım.Baba yanında damat ve çocuklarının da avukatı ile geldi.avukat hemşehrileri olduğu için aynı zamanda tercümanlığıda yapıyordu.
Babanın halini herhalde hiç unutamayacağım.Çaresizlik ve utanç bu derece açık bir şekilde görülebilirdi.Mesele çok açık olduğu için kaba bir inkar ile çocuklarının ve damadının suçsuz olduğunu bizim kızıyla görüşmesi için aracı olmamızı istiyor.On kişiden fazla olan ailenin özellikle damadın (ekonomik durumu iyi idi) hapiste olmasının aileyi açlığa mahkum ettiğini memlekete dönmelerinin de mümkün olmadığını ve çocukların hapisten çıkmamaları durumunda açlıktan öleceklerini kızının içine cinlerin girdiğini ve beyanlarının gerçek olmadığını müslümanlıkta böyle şeyler olamayacağını söylüyordu.Bu yaşlı adamın ağlaması gerçekten çok acı idi.(Mahkemeden kısa bir süre sonra da vefat etti.)
Avukat ise hiç hoş olmayan beyanlarda bulunuyor ve meslektaşıma meslek kurallarına aykırı davranması halinde menfaat vaad ediyordu.Kendisine uygun bir şekilde taleplerinin karşılanmayacağını beyan eden meslektaşım babaya kızına söylediklerini ileteceğini beyan edip meslektaşımıza ise beyanlarımnı duymadığını ve bir daha duymak istemediğini söyleyerek yolcu etti.
Davada önce tecavüzü reddeden sanıklar ileri aşamalarda kendielrinin değil diğerlerinin( enişte ile kardeşler birbirlerini suçlamaya başladılar) fiili gerçekleştirdikleri çalıştığı yerde tecavüze uğradığı gibi savunmalara döndüler.Bu arada küçük kızın ahlaksızlığı üzerinede beyanlar ilerlemeye başladı.
Dava konusu olaya ilişkin uzman raporu ilginçti.tek odalı evde kalabalık olarak yaşanması nedeniyle cinsel istismarın gerçekleşmesinin yüksek olasılık olduğunu belirten uzman raporuna karşılık avukat tek odalı evde çok asyıoda insan yaşaması nedeniyle cinsel istismarın olamayacağını söylüyordu.
Bir süre sonra tahliye şartlı anlaşma yapmış olmaları nedeniyle avukat tahliye gerçekleşmediği için enişte tarafından tartışmalı olarak avukatlıktan azledildi.
yerine yeni bir avukat başladı.Bu avukatın savunması ise tamamı ile küçük kızın iffetsizliğine ilşikin olup sadece eniştenin savunması yönünde idi.Bu arada kız 18 yaşını doldurduğu için kurumdan çıkarıldı.Kurum müdürü tarafından bir sığınma evine yerleştirirldi.sığınma evinde bir süre kaldıktan sonra bir lokantada iş bularak bulaşıkçılığa başladı.patronun anlayışı ve sahip çıkması ile iki arkadaş bularak ev tuttu.Ancak bir süre sonra arakadaşlarının fahişeliğe başlaması ile bu kızın konumuda zorlanmaya başladı.ya evden çıkacak ya da kendiside bu hayata uygun yaşayacaktı.Evden çıkmakta fahişelikte zor olunca ve annesinin yalvarmaları ile şikayetinden vazgeçip eve dönmeyi düşünmeye başladı.Benim girdiğim son duruşmada şikayetçi değilim zaten tecavüz olmadı beni avukat yönlendirdi şeklinde bir beyanda bulundu(not bu beyan eniştesinin avukatı tarafından kendisine dikte edilmişti) ancak fiilen imkansız olan bu durum mahkeme tarafından avukatıın olaydan çok sonra ve mahkeme aşamasında baro tarafından görevlendirilmiş olması nedeniyle ciddi bulunmadı.Ben bir şey yapamamanın insani olarak nerdiği sıkıntı ve üzüntü ile şikayetçinin şikayetini geri alması ve olayı değiştirmesinin çaresizlikten olduğunu beyan ederek çok sevdiğim ve takdir ettiğim emekli hakim Suzan Yaltı'nın bir makalesine atıf yaparak beyanda bulundum.Suzan hanım istabul barosu bülteninde yayınlanan bir anısında kızına tecavüzden yargılanan bir babanın annenin ve mağdur küçük kızın hikayesini anlatırken kızın babasına bakarken gözlerindeki korku yu ürkekliği ifade eder.ve ifadessini değiştiren anne ile kızın acıklı durumunu resmederek babayı mahkum edememenin üzüntüsünü aktarır.Kendisin muhalefet şerhi koyduğunu belirtmek isterim.Ben bu ay6zıyı zikrederek mahkumiyet kararı verilmesini istedim.Mağdurenin beni istememesini de bir küçük hukuki manevra yaparak mağdureden başka bir avukat isteyip istemediğinin sorulmasını bana güvenmemesi ve istememesinin mümkün olduğunu ve başka bir avukattan yararlanabileceğini söyledim.Yapmak istediğimi anlayan savcının da katkısı ile yeni bir avukat atanması için baroya yazı yazılmasına karar verildi.barodaki yetkililer ile irtibata geçerek yeni bir atama yapılırken deneyimli ve feminist yönü güçlü bir meslektaşımın atanması için özel ilgi talep ettim.Bu da gerçekleşti ama sonuçta işe yaramadı.sanıklar tahliye olup bilaharede beraat ettiler.
Peki sonrasında ne oldu diyebilirsiniz.Baba bu sresi kaldıramadı öldü.enişte ve abla ile diğer kardeşler bozuştu.Bizim mağdure gidecek yeri olmadığı için eve döndü.Ama evde barınamadı.yediği dayaklar sonrasında evden ayrıldı.hayatı darmadağın oldu.Kolay para kazanmayı seçti.Cahilliği nedeniyle hamile kaldı.Ama hamileliğini bile anlayamadı.Şu an doğurmak üzere.Yaşamı tam bi,r kabus.Bir kaç kere küçük yardımlarda bulunduk ama hayatı gerçekten zor.