Mesajı Okuyun
Old 10-02-2008, 19:36   #2
madagaskar

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
...Dava sürerken kurun 2004 yılında kabloları yer altına aldığından kamulaştırmadan vazgeçtiğini beyan ediyor ve mahkemece kamulaştırmadan vazgeçildiği için karar verilmesine yer olmadığı gerekçesi ile dava sonuçlanıyor.

...Kurum kamulaştırmanın devam ettiğini,,, söylüyor.

,,,anlaşma tutanağı düzenlenerek ferağ veriliyor.

Ben anlaşma tutanağı düzenlenmeden ve ferrağ verilmeden 1 gün önce dava açtım.
,,,dilekçeyi kaleme vermedim. Ama harç yattı.

Şimdi para da çekildi.

Şimdi;

2- kamulaştırmasız el atmaya dayanarak dava açabileceğimi düşünüyorum.

3- Burada da karşıma tutulan uzlaşma tutanağı çıkıyor. Tutanağın bir örneğini vermemişler ama büyük olasılıkla karşılıklı anlaşıldığı yazıyordur.

Her nekadar tutanaktön önce harç yatmışsa da dilekçenin kaleme geç verilmesi benden kaynaklandığından dava tarihinin harç tarihi değil deftere kayıt tarihi olarak kabul edilebileceğini düşünüyorum.

Bu durumda sizce sonuç ne olur.

Dilekçeyi kaleme vereyim mi vermeyeyim mi?

Şimdiden teşekkürler. Saygılar.

Gerçekten de ilginç gelişmeler olmuş,
2004 yılında kablolar yer altından geçirildiğine göre dediğiniz gibi irtifak kamulaştırılmasından vazgeçilmesi söz konusu değil.
Yani bilerek veya bilmeyerek 2004 yılından ferağ tarihine kadar bir kamulaştırmasız el atma durumu varmış...

Bildiğim kadarıyla dava harç yatırılmakla açılmış sayılır.Siz ferağdan 1 gün önce harç yatırdığınıza göre,davayı- sanırım kamulaştırmasız el atma nedeniyle tazminat davası- davayı açmış sayılırsınız.

İrtifak bedelini uzlaşma sağlayarak aldığınıza göre;
Bu durumda kamulaştırmasız el atılan döneme ilişkin tazminat veya ecrimisil davası açılabileceğini değerlendiriyorum.
Saygılarımla