Mesajı Okuyun
Old 19-08-2006, 01:01   #8
Av.Selim Balku

Her ne kadar kabahatler nitelik olarak suç olsa da, nicelik olarak suç değildir, bu sebepledir ki ayrı bir kanunda düzenlenip yaptırıma bağlanmıştır. Belki kabahatleri idari bir suç olarak niteleyebiliriz.

100 YTL değerindeki yaptırım izin alınmaması durumda öngörülen yaptırımdır, ancak diyelim havai fişeklerin gürültüsünden başkalarının sağlığını bozuldu, bu noktada kabahat idari bir suç olmaktan çıkıp, adli bir suç olmaktadır, bu vaziyetin yaptırımı ceza yasasına göre, 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.

Diyelim havai fişeklerin gürültüsü başkalarının “sükunetini, huzurunu bozmaya neden oldu,” bu durumda kabahatler kanununa göre, bunu yapan işletmeye 5000 YTL idari para cezası verilir. Bu hükümleri çoğaltabiliriz ancak bu yaptırımlar yokmuşçasına eleştirmek bana biraz haksızca geldi.

Trol ile balık avlama zarara sebep olduğu kati’dir, tarolle avlarsan, bereketi kurutursun bu tartışmasızdır, ancak havai fişeği izinsiz patlattın, zarar kesin midir peki “hayır” zarar olabilir, havai fişek patlatmanın zararı kat’i olsaydı, o da trol gibi yasaklanırdı, ama yasak değildir, yasak olan kamuya açık yerlerde izin alınmadan fişeğin patlatılmasıdır. Siz trol ile avlanmak için izin isteseniz verilmez ama ben havai fişek patlatacam deseniz izin verilebilir, iki husus çok ayrı mevzulardır.

Şunu da belirtmekte fayda vardır ki valiliğin kararı gürültüyü ve kirliliği önlemeye yönelik bir karardır ve genel hatları ile incelemekte yarar var. Bu idari karar yaptırım esasına dayalı olmayan yasaklayıcı bir karardır, bunun sonuncuda olabilecek haksızlıklar için yaptırım sadece 100 YTL para cezası değildir olaya salt böyle bakılması hatalıdır bunun yanında idari karara uymamanın yaptırımı işletmenin kapatılmasına kadar gidebilir. Diyelim işletme yasağa karşı geldi havai fişekleri patlattı 100 YTL verip kurtulamıyor bunun haricinde bahsettiğim ek yaptırımlarda gelebiliyor, zira yasak olan bir kural ihlal edilmiştir, yasak olanın özgürlüğünü 100 YTL ile kimse satın almıyor. Kapalı mekânda sigara içmek yasak, siz istediğiniz kadar zengin olun cezasını yatırıp sigara içemezsiniz çünkü yasaktır, havai fişeğinde cezasını yatırıp, sorumluluktan kurtulamazsınız çünkü yasaktır.

Ayrıca söz konusu karar sadece havai fişeklerin düzenlenmesi ile ilgili değildir, sorun neden havai fişekler oldu onu da anlamış değilim.

Kabahatler kanunu 22. maddesine göre, vali, belediye başkanı idari yaptırım kararlarını verme yetkisi vardır, bir düğünde izinsiz fişek atılırsa, kolluk kuvvetlerinin olaya müdahale etme yetkisi vardır. Kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması düşüncesiyle verilen buyruklara aykırı hareket etmek ayrı bir suçtur ve gözaltı sebebidir.

Sayın Konyalı, eleştirimi rica ediyorum mazur görün zira talihsiz ve tehlikeli bir fikir telakki etmiş bulunmaktasınız. Teori ile pratik arasındaki çatışmalar, bizi kanunlardan soğutmamalı, bana kendisine karşı olanlardan yana olan bir tek kanun maddesi gösteremezsiniz. Sorun kanunda mı? Yoksa uygulamada mı? Çare kanunda mı? Yoksa uygulayıcılarda mı?

Herkese Saygılar…