Mesajı Okuyun
Old 03-08-2010, 10:37   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Merhabalar, sevgiler, esenlikler

Mayıs Haziran ve Temmuz aylarında maaşlarından haksız şekilde mahsuplar yapılmış müvekkil memur lehine, Temmuz ayının başında(henüz temmuz maaşı alınmamışken), ilgili idari işlemin iptali ve Mayıs - Haziran aylarında haksız mahsuptan kaynaklanan zararın tazmini için tam yargı davası açtım.(aynı dilekçe ile) Davamız, iptali istenen idari karar dilekçemizde ekli olmadığı gerekçesiyle İYUK 15/d bendi gereğince usülden reddedildi, karara bağlandı ve tarafımıza dilekçemizi düzenleyerek yeniden dava açmak için 30 günlük süre verildi.

Sorun da işte tam burada oluşuyor…

Ağustos ayına geldik, Temmuz ayı için de Temmuz maaşından haksız mahsup yapıldı, yani talep edeceğimiz şeyler değişti.

Yeni açılacak davada;

a)Zararın tazminini talep etmeyip sadece iptal isteyebilir miyim? Yani yeni davamda tam yargı davasını devreden çıkarma hakkına sahip miyim?
b)Yahut hem iptal hem de ilgili 3 aya ilişkin haksız mahsuptan kaynaklanan zararı tazmini amacı ile tam yargı davası açabilir miyim?

Cevap ve düşüncelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum…

Saygılar

Sayın meslektaşım,
İYUK 15/d gereğince dilekçenizin reddedilmesi üzerine 3 ve 5. maddelere uygun olarak düzenlenecek yeni dilekçe ile açacağınız dava, önceki davanın devamı niteliğindedir. Bu nedenle örneğin bu ikinci dilekçenizle açtığınız davadan ayrıca harç alınmaz. Bu nedenle;
a) Talebinizin aynı olması gerektiğini, ancak taleplerinizi azaltabileceğinizi, bunun da feragat sayılacağını,
b) Yeni talepler ekleyemeyeceğinizi, bunlar için ayrıca dava açmanız gerektiğini
düşünüyorum.
Kolay gelsin. Saygılarımla.