Mesajı Okuyun
Old 11-08-2006, 19:48   #73
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi: enginozogul:

Alıntı:
Bireysel nitelikteki vakaları, sistemin geneli ile ilişkilendirmek doğru değil.

Mobese uygulamasının anayasa ve hukuka uygunluğu konusunda iki anayasa profesörünün görüşünü eklemiştim.

Sistemin suçla mücadele ve önleyici faaliyetler bakımından işe yaradığı konusunda da İçişleri Bakanlığının resmi verilerini eklemiştim. Uygulamanın olumlu sonuçlar verdiği ortada.

Sayın Özoğul,

Sorun sanki ikimiz arasında bir sorunmuş gibi algılanmasın, başka katılımcılar da düşüncelerini açıklasınlar diye biraz bekledim.

Son mesajınız tam resmi ağızdan alınabilecek bir beyanattı doğrusu. Anımsarmısınız bu ülkede yıllarca, Başbakanlar, Adalet Bakanları ve İçişleri bakanları önce “işkence yok” dediler, sonra “var ama münferit” dediler sonra da AİHM kararları malumunuzdur. Siz de mesajınızda
Alıntı:
Bireysel nitelikteki vakaları, sistemin geneli ile ilişkilendirmek doğru değil.
Demektesiniz. Kazın ayağı öyle değil işte…Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerden söz ediyorsanız eğer “Bireysel” “münferit” kelimeleri durumu kurtarmaya yetmemektedir. Anayasa Mahkemesi kararını iki defa yazdım. Esas olan özgürlüklerin kullanılmasıdır. Kısıtlama istisnadır. Kararda belirtildiği gibi: “Demokratik hukuk devletinde, güdülen amaç ne olursa olsun, özgürlük kısıtlamalarının bu rejimlere özgü olmayan yöntemlerle yapılmaması ve belli bir özgürlüğün kullanılmasını ortadan kaldıracak düzeye vardırmamasıdır."

Ben size Anayasa Mahkemesi ve Uluslararası Sözleşmelerden örnekler vermekteyken, siz görüşlerinize dayanak olarak iki profesörün ayak üstü verdiği demeçleri seçiyorsunuz. Sayın Yüzbaşıoğlu’nun demeci şöyle:
Alıntı:
İlk bakışta 'kamu güvenliği' açısından hukuka aykırı bir yönü yok. Ancak hukukta her yetkinin iyi niyetli kullanılması esastır. Güvenlik amacıyla sokaklar kontrol altında tutulacaksa kötü niyetli kullanımın önüne geçilmelidir. Sokaktaki görüntü başka yerde kullanılırsa bu özel hayata müdahale olur.

“İlk bakışta..” Kötüniyetli kullanımın önüne geçilmelidir” sözlerinden sonra Hocanın da pek emin olmadığını görmekteyiz. Kaldı ki adı geçen iki hocayı tenzih ederek söylemek gerekirse, biz ne hocalar gördük. 12 Eylül generallerini paşa paşa alkışlayanları unutmadık. Bir de 82 Anayasasını hazırlayan da Anayasa Hukuku Profesörü O.Aldıkaçtı değil miydi? Yazdığı kitaptaki görüşlerinin tamamen tersi görüşte bilirkişi raporu hazırlayan Ticaret Hukuku Profesörleri var bu ülkede bir de…Mesleki yaşamınızın ilerleyen bölümlerinde siz de tanışacaksınız.

Bu konu hakkında yazılacak, söylenecek çok şey var daha…Bu gözetleme konusu sadece bir örnek idi. Bazı katılımcılar için belirtelim: Fişlenme, Dinlenme, İzlenme de aynı derecede önemli hususlardır.

Gitgide polis devleti oluyoruz. Hukuk devleti nedir? Tartışmaları yapılmakta bu sitede…Polis Devleti olma yönündeki gelişmelerin karşısına ilk önce hukukçular karşı çıkmalıdır. Bu ülkede şu veya bu bahane ile yasalar çıkmaktadır. Veya MOBESE gibi, yasal dayanağı olmayan uygulamalar olmaktadır. Yarın ne olacağı belli değildir. Çocukların dahi, parmak izi alınmakta, üniversitedeki öğrenciler gözetlenmekte, yolda yürüyen insanlar kayda geçirilmektedir. Terörü önlemediği ortadadır. Paranoyak bir toplum yaratılmaktadır. İngiltere’de bu yöntemin çuvalladığı ortaya çıkmadı mı?

Bir de çok iyiniyetle bize bir şey olmaz diyen arkadaşlar var…(Sonradan bu foruma katılan arkadaşlara tüm yazıları okumalarını öneririm) Örnek verdik:Sizin iyiniyetli olmanız yetmez..Devran değişebilir…Sizin tasvip etmediğiniz bir rejim iktidar olabilir…Bu kayıtların atıldığını mı sanmaktasınız? 12 Eylül Darbesi sırasında olaylarla hiç ilgisi olmayan kaç kişinin canı yandı bilen var mı? Erhan Çınar diye idama mahkum olmuş ama yargılamanın iadesi ile kurtulmuş birini duyan var mı?

Tüm hukukçulara şunu sormak isterim: 1 masumun boş yere mahkum edilmesi mi yeğdir, on suçlunun cezasız kalması mı? Hukuk devleti hangisini tercih etmelidir?

Yazı çok uzun olacak yine bitirirken şunu söylemek istiyorum. Özellikle MOBESE kameraları kapkaç olayları için getirilmiştir diyen katılımcılara…Neden öyleyse özellikle Beyoğlu ve niye kapkaç olaylarının hiç olmadığı Gazi Mahallesinde bu kameralar vardır? Beyoğlu sivil toplum örgütlerinin eylem yaptıkları yerdir, Gazi Mahallesini anlatmaya dahi gerek yoktur. Beyoğlu meselesini daha sonra yeniden ele alacağım…

Bir soru daha sormak istiyorum: Hukuk Devleti ile Polis Devleti arasındaki çizgi ne kadar kalındır?

Saygılarımla