Mesajı Okuyun
Old 04-08-2006, 18:44   #61
Av.Suat Ergin

Varsayılan Kamera Ve Suç

KAMERA VE SUÇ: İMKÂNSIZ DENKLEM

Kameralı Gözetim konusunda dünyaya örnek teşkil edecek denli paranoyak bir şehir olan Londra'da tamı tamına 150 bin kamera var. Geçen yıl daha önce görülmemiş sayıda kamera konuldu. Londra sokaklarında suçluluk oranı bu gelişmeye paralel olarak yüzde 40 artış gösterdi. Bu örnek bize Kapalı devre televizyonla sokakların gözetlenmesi suretiyle suçluluğun azaltılamadığını ya da yok edilemediğini gösteriyor. Dahası sadece suçluluk değil terör bile kameralı atlatabiliyor. Çünkü malum kameralar şehri Londra geçen yıl üst süte patlayan bombalar ile 70'in üzerinde insanın kaybolduğu bir kent haline geldi.

Öyleyse suç ve gözetim arasında doğrudan bir önleyicilik ilişkisi olmadığı gibi güvenliğimizin de garantisi değil. Öyleyse asıl amaç "Toplumsal olayların oldukça yoğun olarak görüldüğü İstanbul'da... Bölge görüntüleme sistemi, kanunlara aykırı olarak yapılacak olan toplantı ve gösterilerde, kimlik ve suç tespitine yönelik olarak kullanılabilmesi" Emniyetin MOBESE ile ilgili gerekçesi bu. Yani amaç suçu önlemek değil denetim sağlamak.

izleniyoruz.net'ten alınmıştır.