Mesajı Okuyun
Old 13-01-2008, 13:46   #4
Armağan Konyalı

Sayın cesuryürek

Geçici görevlendirme yapmak idarenin hakkıdır ancak bu görevlendirmeyi mevzuata uygun yapmalıdır. Bu nedenle geçici görevlendirmenin yapılması hakkında dava açmak yerine, geçici görevlendirmenin mevzuata uymadığı hususta dava açmak gerekir.

Bu durumda geçici görevlendirme tarihine önem vermemek, mevzuata aykırı durumun ortaya çıktığı tarihe göre (veya bu durumun sürdüğü tarihe göre) dava açma süresini belirlemek uygun olur.

Memurun isteği dışındaki geçici görevlendirmelerin bir yıl içinde iki ayı geçmemesi gerekir. Şimdi sizin müvekkilinizin görevlendirmesi iki ayı geçtiğine göre, geçici görevlendirmenin iki aydan fazla sürmesi nedeniyle dava açmanız halinde dava açma süresi geçmemiş olacaktır.

Aşağıda sunulan 2.6.2005 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Başbakanlık Genelgesinin 1.maddesi gereğince ‘’geçici görevlendirmelerinin, bir yılda toplam 2 ayı geçmemesine özen gösterilecektir.’’ hükmü işinize yarar sanıyorum.

Saygılarımla

Genelge

Başbakanlıktan:
Konu: Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler.

GENELGE

2005/14

Kamu İşveren Kurulu ile yetkili sendikalar ve bunların bağlı bulunduğu konfederasyonlar arasında 2004 yılı Toplu Görüşmeleri, 15-30 Eylül 2004 tarihleri arasında yapılmış bulunmaktadır. Toplu Görüşme sürecinde, personel mevzuatına ilişkin uygulamada karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak konfederasyon temsilcilerince iletilen talepler hakkında konfederasyonlar ile Kamu İşveren Kurulunu temsilen eşit sayıda üyenin katılımı ile oluşturulan Komisyonca hazırlanan ve üzerinde mutabık kalınan hususlar çerçevesinde aşağıdaki konularda ka­mu kurum ve kuruluşlarının azami dikkati göstermeleri gerekmektedir.
1 - Teftiş, denetim, soruşturma ve hizmet içi eğitim ile isteğe bağlı olma hali hariç, kamu görevlilerinin memuriyet mahalli dışına yapılacak geçici görevlendirmelerinin, bir yılda toplam 2 ayı geçmemesine özen gösterilecektir.