Mesajı Okuyun
Old 05-02-2013, 10:15   #2
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,
Benim başıma gelen kötü olayı kısaca özetleyecek olursam.Bundan yaklaşık birbuçuk yıl evvel ....Ağız ve diş sağlığı merkezine tedavi olma amacıyla gittim.Ön üst üye kesici dişimde ilkokul 4 te kaza sonucu oluşan beşte birlik bir kırık vardı.Fonksiyonel olarak bir kaybım olmamasına rağmen tamamen estetik amaçlarla devlet kurumu olan bu merkeze başvurdum.Muayene olduğum Diş Hekimi ilgisi bir şekilde hiçbir araç gereç kullanmadan uzaktan bakarak Kaplama yapacağını bir miktar ücret ödemem gerektiğini söyledi.Aynı gün içerinde ücreti yatırdım ve geldim.Kendisi şahsımı kesinlikle herhangi bir bilgilendirme yapmadan iğne vurarak uyuşturdu ve farkına varmadan dişimi kestiğini işlem bittikten sonra anladım.Kendisiyle tartışma yaşadım bana kaplama yapılırken tabiki dişin kesildiğini bunu nasıl bilmediğimi bilmem gerektiğini söyledi.
Bende kendisine Diş hekimi olmadığımı bu konuda beni bilgilendirmesi gereken ve rıza alması gereken kişinin kendisi olduğunu söyledim.Daha sonra kendisini Hasta hakları birimine şikayet ettim.Fakat uygulamada kendi mesai arkadaşları karar verdikleri için Kadıyı kadıya şikayet etmiş gibi birşey oldum.Yaklaşık o süreden beri çeşitli psikolojik rahatsızlıklar geçirdim. yaşım genç olduğu için depresyon türü içe kapanıklıklar ve doktor fobisi gelişti.
Uzun bir süreden sonra gittiğim 9 adet özel diş hekimi muayenesi sonucu tümünün verdiği yanıt şu oldu.Bu tedavi yanlış kırık dişlerde ağrı yoksa bizler dolgu ile restore ediyoruz kesip kaplama yapılacak dişler çok daha ileri travmatik durumlarda son çare olarak uyguluyoruz dediler.O günden beri maddi ve manevi olarak çok kayıplar yaşadım.Kesilen dişimde büyük sorunlar baş gösterdi.Diş eti çekilmelerim, ve en önemlisi 1.5 yıldır ısırarak birşey yiyemiyorum açıkçası yemeye hasret kaldım.Ayrıca estetik olarakta çok daha kötü duruma düştüm.Yeniden tedavi için gittiğim doktorlarda bana dişimin gereksiz yere fazla kesildiği ve yanlış kesildiğini söylediler.Kanal tedavisi gerektiğini yani dişin öldürülmesi gerektiğin söylüyorlar.
Böyle bir durumda hem sağlam dişimden hem manevi olarak hem kesme ısırma fonksiyonlarımdan hemde estetik durumların hepsinden ciddi kayıplarım var.Elimde sadece dişimin kırık halini fotoğrafları mevcuttur.Şimdi ben bu kişi hukuka güvenerek dava etmek istiyorum.İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı yapamıyorsa bana bilgilendirip söylemesi beni tedavinin avantaj ve dezavantajları konusunda bilgilendirmesi gerekirdi.Öğrenci olduğum içni bir gelirim bulunmadığından Hukuki olarak Adli yardım almam söz konusu olabilir mi? Bu kişi doğal olarak beni tedavi değil daha çok kaybıma sebep olduğ için tazminat davası açmak istiyorum.Fakat bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.Açıkçası durumu önceden bilmediğim için elimde bir kağıt belge falan bulunmamakta.Dişimle ilgili bilirkişi raporu alınabilme şansı var mı.Yasal haklarım için Ne yapabilirim.Cevaplar için teşekkürler.

Sayın KONUK,

Öncelikle geçmiş olsun.

Diş tedaviniz ile ilgili başınıza gelen olumsuzlukları ve şikayetinizi bir dilekce ile

Sağlık Bakanlığı ve bulunduğunuz yerin Diş Tabibleri Odası'na ya da oda

temsilciliğine yapın.

Gerekli inceleme yapılarak size mutlaka bir yanıt verilecektir.

Tazminat konusu ve ücretsiz hukuksal destek alma durumunu

HASDEM'nin saygıdeğer hukukcu üyeleri yanıtlayacaklardır zannediyorum.

Acil şifalar dileklerimle.

Ecz.Mesut ÇETİN