Mesajı Okuyun
Old 18-01-2008, 15:35   #61
emrahcevik

Varsayılan ülkemizde hukuk eğitimi ve sistemi beş para etmez...

devlet-vakıf üniversitesi tartışması oldukça sığ bir tartışma. bana göre vakıf üniversitesi ülkemizde olmaması gereken bir kurum türü. ve devletin son derece yanlış eğitim politikalarından beslenen bir yapısı var. zamanında açılmış ve açılmaya da devam etmekte.

ama şimdi bunu tartışmaya gerek yok. mesele devlet vakıf üniversitesi ayrımının ötesinde derinlikli bir mesele. vakıf üniversiteleri, öğrencilerine çok iyi olanaklar sundukları için isteyen öğrenci kendini istediği gibi yetiştirebilir. imkanlarının fazlalığını gözardı etmemeliyiz. ve buralarda okuyan öğrenciler istisnalar hariç maddi sıkıntıları devlette okuyan öğrencilere nazaran az olan öğrencilerdir. bu bazı açılardan iyi bazı açılardan kötüdür.

devlet üniversitelerinde öğrenciler genelde iyi koşullarda eğitim görmez, altyapı yetersizdir, hocalar sizinle ilgilenmez. benden başka da oturacak yer bulamadığı için yerde ders dinleyenler mutlaka olmuştur. bütün bu yetersizlikler ve ülkede görüp de öğrendiklerinizle bağdaştıramadığınız durumların sıklığı sizi hukuktan soğutabilir.

ama okulu bitirip de uygulayıcı olduğunuz zaman her şeyin karman çorman olduğu bir ülkede hukukçu olmaya çalışmanın ne kadar zor ve gereksiz olduğunu görürsünüz.

eğer biraz daha gelişebilirsek hukukla uğraşmak eminim çok zevkli hale gelecektir.