Mesajı Okuyun
Old 19-04-2008, 13:30   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Adli Yardım kavramını da iki bölümde tartışmakta yarar var.

1-Vekalet ücreti

2-Yargılama gideri

Bence sorun daha 1.aşamada hatta daha da öncesinde başlıyor.Hak arama bilinci ve adalete ulaşma olanakları konusunda yeterli bilgilenmeye sahip olmayan yurttaşlar,adli yardım kavramından dahi haberdar olmayabiliyor.

Bir şeklide bu olanağı tanıyan yurttaşların bir kısmı ise daha ilk görüşmede sistem dışı kalıyor.

Asıl sorun fakirlik kavramının mutlak olarak ele alınması.
Fakirlik yerine elverişli olmamak daha işlevsel geliyor bana.

Örneğin;kişinin 1000 YTL lik geliri olsa ve fakat 500.000.00 YTL lik dava açsa,bu dava bakımından yurttaşın elverişli olmadığı söylenebilir de,aynı gelir sabit iken,veraset ilamı almak için elverişli sayılabilir.

Yine kadın asgari ücretle çalışıp gelir elde ediyordur ama evi kiralıktır,kira parasını ödedikten sonra 50.00 YTL serbest kalıyordur.Bakmakla sorumlu olduğu 3 çocuk.vs.Diğer ihtiyaçların karşılanması zorunluluğu bir yana,bu kadın fakir olmaktan kurtulmuş mudur?

Son örnek;Kadın geliri gayet yerinde olan birinin eşidir,çocuğu özel okulda okuyordur,ev sahibidir ama evin aidatı çok yüksektir ve bir anda eşi tarafından şiddet uygulanarak terk edilir.

Yaşam standardına bakıldığında fakir gibi görülmemesine rağmen,avukata verecek serbest bir kaynağı bulunmamaktadır.Özellikle acele işlerde evi satması dahi mümkün değildir.