Mesajı Okuyun
Old 05-01-2009, 15:59   #13
hülya eren

Varsayılan mazaret pulu

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Öncelikle şunu sormak gerekiyor; pul eklemenin zorunluluğu nerde yazıyor? bunun hukuki dayanağı nedir?

Duruşmaya mazeretli olarak katılamayacağınızı önceden bildiriren dilekçe ile mahkemeye verirsiniz, hakim karşı tarafa sorar "mazerete bir diyeceğiniz var mı" diye,

karşı taraf bir diyeceğim yok derse, hakim duruşma zaptını size tebliğ ettirmek için masrafı karşı taraftan alır. Kabul etmiş, kabul ediyorsan tebliğ de et demesi gerekir.

Karşı yan kabul etmediğini söylerse, masrafı bir ödenekten alır.(ödenek kaleminin ismini unuttum. suç hali ödeneğiydi galiba)Bununla ilgili kararlar var gönderebilirim.

Ancak hakim, pul yok diye dilekçeyi kabul etmiyorum yada mazereti bu sebeple reddediyorum diyemez.

Bir hususu dile getirmek istiyorum, her ne kadar pul verme zorunluluğu olmasa da yine pul eklemek için özen göstermemiz gerekmektedir, belirli istisnalar dışında karşı yan mazeret sunacak diye müvekkilimin masrafı katlanmasını da çok doğru bulmuyorum. Bu işin bir başka yönü...

sn.selim balku ve adnan koray yanıtlarınız aydınlatıcı
yasa olmayan ama uygulamada yasaymış gibi işlem gören bir konu bu mazaret masrafı
cenaze nedeniyle bir duruşmaya katılamayacağımı belirtir telgraf çektim,cevapsız olan telgrafta amacım aynı yerde avulkatlık yaptığım için duruşma gününü kalemden öğrenmekti.Ancak dönünce şok oldum.Mazaretler masrafsız diye kabul edilmemiş.
Cenaze gibi ağır bir ortamda tamamen iyiniyetle masraf konusunu düşünemediğimi ,çalışırken insani olanı gözrdı edip şekle saplanıldığı takdirde işi adalet dağıtmak olanların nasıl mağduriyet yaratacağını gördüm.
tek tesellim dosyada daha önce mazaret dilekçesine ekli pul masrafının duruyor olmasını farektmem ,şimdi dosyadaki masrafa rağmen masrafsız diye mazareti kabul etmeyen bu nedenle dosya hakkında açılmamaış sayılmasına karar verilmesine hükmeden mahkeme ile uğraşmak,bu yüzden çok araştırdım,pul masrafı diye birşey göremedim.
eski hale iade mümkün mü acaba ???
sevgiye dostlukla