Mesajı Okuyun
Old 09-04-2007, 01:02   #19
Özge Özbakır

Sınav kağıdında''gerekçesiz cevaplar değerlendirilmeyecektir''diye bir dipnot bulunur.Ve bu yüzdendir ki belki de Marmara Hukuk Fakültesi'nde test sistemine göre yapılan bir sınavla karşılaşmadım.Uzaktan davulun sesi hoş gelir misali,bazı üniversitelerde bazı derslerde test usulünün olduğunu duyunca ''ne kadar rahatlarmış!'' diyebildim. Oysa düşünsenize testte 20 soru var ve olaylar verilmiş,20dakika içinde soruları cevaplamanız isteniyor....Kısa bir süreçte hızlı karar verme yetisine sahip olunabilir diye düşünüyorum.Bu açıdan hem düşündüğümüz test kadar kolay olmayabilir hem de faydalı olabilir.Ancak ''gerekçesiz cevap,cevap mıdır?'' diye de düşündürücü bir konu! Şıkların altına gerekçenizi de yazın diye bir kısım olsa ve gerekçesi yanlış olanın,doğru yaptığı şık yanlış olsa ya da gerekçesi doğru,cevabı yanlış olanın tam sorudan puanı kırılmasa...Alternatifler çoğaltılabilir tabiki de önemli olan bence doğru olan karara hangi yollardan ulaştığımızdır.Test sisteminin kolaylığı zorluğu da bir yana meslek hayatımızda bize klasik sınavdan daha fazla fayda sağlamayacağı kanısındayım.