Mesajı Okuyun
Old 19-01-2007, 16:18   #10
altiokebru

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk
Zamanşımı çekin kambiyo olma vasfını değiştirmediği için kambiyo takibi yapılabilir.Zamanaşımını icra müdürü reesen nazara alamaz.Bu nedenle zamanaşımı şikayet konusu değil itiraz konusu yapılabilir.Borçlu itirazında zamanaşımını belirtmemişse tetkik merciindeki ilk duruşmada da zamanaşımı itirazında bulunabilir zira senet içeriğinden anlaşılan itiraz sebepleri itirazın genişletilmesi sayıl mıyor.Borçlu zamanaşımı itirazında bulunursa icra takibini bırakır alacak davası açarsın.

Veya adi takip yapar ve takip de temel ilişkiye de dayanırsın.Ben hiç yapmadım ama kanımca adi takipde takip talebine çekin dayanağı olan temel ilişkiyi de belirtirsen ileride faydası olabilir.Fakat borçlunun zamanaşımı itirazında bulunması durumunda müvekkilinden önce cirantalar varsa keşideciye karşı itirazın iptali davasını kazanamazsın.Çünki müvekkilinle arasında temel ilişki bulunmadığı için zamanaşıma uğramış çekten dolayı sorumluluğu kalmaz.

Çekle ilgili ciranta durumunu da belirtirsen daha sağlıklı bilgi verebilirim.

İlginize teşekkür ederim. Çekte ciro yok. Bu konuya Talih Uyar'dan biraz baktım. Kambiyo senetlerine özgü takip zamanaşımı itirazı ile bertafaf edilebiliyor. İlamsız takip de yapılamayacağı tarzında kararlar okudum. Bu nedenle her iki takip türüne de şüpheli bakıyorum. Konuyu aydınlatan emsal kararlarınız varsa iletir misiniz? Teşekkürler