Mesajı Okuyun
Old 24-04-2007, 17:16   #5
ISIL YILMAZ

Sn. Durmaz,

Geçenlerde biz de bir meslektaşımızla TKHK'da "eksik" var mıdır, diye tartışıyorduk. Tartışmanın çıkış noktası ayıpta ihbar gerekir, ancak eksikte gerekmez, kuralı idi. TKHK'daki ayıplı mal tanımına bakıldığında ( m.4 ), çeşitli nedenlerle eksiklik içeren malların ayıplı sayıldığı görülecektir. Bence, bu tanım Borçlar Hukuku anlamında eksik kavramını tam içermemektedir. Gelelim, sorularınıza;

1. Olayda tüketici mahkemesinin görevli olacağına dair bir şüphem yok. ( TKHK m.1-2 ve 3 uyarınca ) . Dava süresinde açılmış mı derseniz, cevap biraz ayrıntılı olmak zorunda. Konut amaçlı taşınmazlarda ayıpların neden olduğu zararlar nedeniyle tüketicinin haklarını ileri süreceği zamanaşımı teslimden itibaren 5 yıldır. ( m.4 ) Teslim tarihini yazmadığınız için bu genel bilgi ile yetineceğim.

Yalnız, burada bir başka konu var ki, o da ihbar süresi. Yine TKHK m.4 uyarınca, ayıbın satıcı/sağlayıcıya ihbarı gerekiyor. İhbar mükellefiyetine uyulmaması karşı tarafın ileri süreceği en önemli savunma olacaktır. ( Gerçi ben bu savunmayı ne kadar ileri sürdümse de bir sonuç alamadım, sanki hiç ihbar lafı etmemişiz gibi kararlar çıktı, Yargıtay ne diyecek diye bekliyoruz, ama...) Sizin durumunuzda, C ( alıcı ) eksikleri ( ayıp diyelim,şimdilik ) 1 yıl önceki davada beyan etmiş ve konutu beğenerek aldığını ifade etmiş. Bu da kanımca, aleyhe bir durumdur.

2. C'in eksiklikleri isteyebilmesinin önündeki temel engel, bu eksiklikleri biliyor olmasının yanı sıra buna rağmen ihbar mükellefiyetine uymamış olmasıdır. Aşağıda TKHK m.4/5'i alıntılıyorum :

"Ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz."

Bu durumda, mevzuat uyarıca C, ancak ( 1 yıl önce ) bilmediği, sonradan kullanımla ortaya çıkan ayıplara ilişkin haklarını kullanabilir.

3. Yukarıdaki cevap , bu madde için de geçerlidir. Ancak, sorunuzda, C'nin ortak yerere ilişkin tanıklık yapıp yapmadığını çıkaramadım. Eğer ortak yerlerdeki ayıpları bilmiyorsa, kat maliki olarak kat mülkiyeti kanunu uyarınca ortak yerlere arsa payı oranında malik olduğundan, bu orana göre hesaplanacak hakkını isteyebilir.

Saygılar.