Mesajı Okuyun
Old 05-08-2016, 07:49   #1
DEFNE ATALAY ÖZYİĞİT

Çözüm Limited Şti.hisse Devri Iptali

Sayın meslekdaşlarım,evlilik birliği içinde %50/ % 50 hisse ile eşlerin ortak olduğu Limited şirket var.Koca evi terkediyor ve karısına eğer %50 yi bana devredersen eve dönerim diyor.Bana güvendiğini ispat et diyor.Bu konuda mesajlaşmalar mevcut.Kadın baskıya dayanamıyor Noterde devir yapılıyor ama adam noter çıkışı eve dönmüyor.Noter senedinde hisseleri devrettim ve bedelini nakden aldım ibaresi var.Ancak işlem yapılırken kadın noter memuru önünde ben para almadım diyorsada noter kağıdı değiştiremeyiz dediği için imzalıyor .Bu tartışma hakkında şahit gösterilebilirler.
Ayrıca bu şirket kurulurken yurt dışından getirilen makinaların parasının kadın tarafından ödendiğine ve bu paradan hem şirketin ve hemde kocanın sorumlu olduğuna dair elyazılı tarihsiz senet var.
sorularım,
1-eve dönüş şartına bağlı olarak yapılan hisse devrinden irade sakatlığı nedeniyle tasarrufun iptali davası ile dönülebilirmi veya başka uygulama yaptıysanız önerileriniz,Zaman aşımı süresi ?
2-El senedi icraya konulabilirmi ,sonuçta hisselerin devri bedeli alındı denmiş bu senede dayanılarak hiç olmazsa bu bedel tahsil edilebilirmi