Mesajı Okuyun
Old 12-09-2007, 23:40   #1
Gemici

Varsayılan Vekil ve Müvekkili veya Avukatla Müvekkili Arasındaki İlişkinin Boyutu

"avukattan ne beklenir?"
( http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=19158 )başlığı altında yürütülen tartışma bana Avukatlık Mesleği'nin can noktası olan asıl tartışma konusunun eksikliğini hatrılattı.

Konuyu hislerden, günlük kırgınlıklardan daha doğrusu aşırı örneklerden arındırmak ve objektif bir tartışma ortamı yaratmak gayesi ile eksikliğini gördüğüm konuyu yeni bir başlık altında tartışmaya açmak istiyorum.

Tartışmanın Konu'su:
Vekille Müvekkili arasında daha doğrusu 'Avukat'la kendisine vekalet veren Müvekkil'i' arasında ne gibi bir ilişki vardır ve nasıl bir ilişkinin olması gerekir? Olayı hukuki, sosyal,meslek ahlakı, ekonomik ve insanlar arası ilişkiler yönünden değerlendirmenin yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Tartışmayı belirli bir yöne çekmemek için "avukattan ne beklenir?" başlığı altında yazılan masajlar hakkındaki fikirlerimi, daha doğrusu orada dile getirilen ve katılmadığım bazı görüşlere karşı düşüncelerimi şimdilik açıklamıyorum.

Saygılarımla