Mesajı Okuyun
Old 28-10-2006, 19:54   #18
ISIL YILMAZ

Varsayılan ekonomik birlikler

Gelen örneklere bakilirsa, yasalar önünde aile, kutsal olmaktan ziyade ekonomik bir birlik olarak görünüyor. Bir sirketin tasfiyesine benziyor giderek mal rejimleri ; kutsal kitaplari medeni yasalar, mottolariysa ekonomi...

Temel konu, evli ya da degil iki kisinin birlikte yasamasinin ekonomik bir sonucu olmasinda dügümleniyor gercekten. Tüm mal rejimi yasalari bunu acikca göz önüne seriyor. Devlet, çekirdek aile kurumunun artik zayifladigini görünce bu kuruma benzeyenleri sisteme entegre etme, ehlilestirme ihtiyaci ve hatta zarureti icinde buluyor kendini. Öyle ya, isin icinde mülkiyet var. Bunun delinmesine göz yumarsaniz sisteminizi kendi kendinize bombalamis olursunuz. Bu isin baska bir yani diyebilirsiniz elbette, ama deginmeden de gecemedim, dogrusu

Belki aceleci davraniyorumdur belki baska örnekler de gelecektir, ama ben Fransa örnegini begendigimi söylemeliyim.

Yeni Zellanda ve Avusturalya örnegina bakalim. Aslinda birlikte yasama ile ilgili düzenlemeler bir hayli sert görünüyor. Yani ben dört gün partnerimin evinde geceleyecegim ama ciddi miyiz degil miyiz ( her ne demekse bu da ) kararsizim deme hakkiniz sadece iki yil var, anladigim kadariyla. Ondan sonra devlet size dönüyor ve diyor ki, sana bakan biri var ve bu nedenle sana yaptigim issizlik yardimini indirmek istiyorum. Bunu sosyal bir amacla söylüyor elbette, tabii sistemin isleyisini iyi bilmedigim icin fikir yürütüyorum sadece. Sonra cift birlikte yasamaya son verdiginde de muhtemelen issiz olan yardimini tam olarak almaya devam ediyordur, herhalde.

Demek ki, (aileye benzeyen diyelim) her türlü birlikte ekonomik sonuçlari düsünümek ve bir düzenlemeye baglamak sistem icinde en akilci yaklasim. Memleketimizde ne oluyor peki?Bu tür birliktelikler icin mal rejimine iliskin haklar tanimiyoruz. Ciftlerin birlikte olmalarinin ekonomik sonuclarini, bu sonuclarin yol acabilecegi magduriyetleri tanimiyoruz. Bizde dini nikah sorunu nedeniyle birlikte yasama konusundan hep kacinilmistir. Yapilacak herhangi bir düzenlemenin dini nikahi tanimak anlamina gelecegi endisesi bulunmaktadir.

Sayglar.