Mesajı Okuyun
Old 06-09-2013, 15:52   #42
Gemici

Alıntı:
Yazan detay82
Avukat sayısının sadece nüfusun artışıyla değerlendirilmesi kanımca yetersiz bir değerlendirmedir. Örneğin nüfusun içindeki çocuklar, bebekler, işsizler vs nin avukatlara iş ve para vermesi pek mümkün değildir. Geri kalan insanların da iş ve ekonomik durumları önemlidir. Ülkelerin ekonomik gelişmesi, üretiminin artması, nüfusunun zenginleşmesi, işsizlik rakamları, devletin zenginliği vs. nüfustan daha önemlidir. Ülkemizde avukat sayısının artması ile ekonomik kalkınmamız aynı oranda değildir.
Alman nüfusu ve devletinin ekonomik yapısı bizimkinden farklıdır.

Sayın detay82,
1. avukat sayısı sadece nüfus artışı ile değerlendirilmez. Hak veriyorum. Avukat sayısının nüfus artışı ile paralel artması olası ölçeklerden sadece bir tanesidir. Avukat saysının artmasının veya eksilmesinin başka ölçütleride vardır. Önemli olan avukat sayısı çok veya az derken, çokluğun veya azlığın hangi kriterlere göre olduğunu belirtmektir. 'Avukat sayısı çok, sınırlandırılmalı' derken sayının neye ve kime göre çok olduğunu belirtmek zorundasınız.
2. Avukat sayısının nüfusa dayalı olarak değerlendirilmesi ve uluslararsı karşılştırmalarda kaç kişiye bir avukat düştüğü benim buluşum değildir. Uluslararası karşılaştırmalarda kullanılan bir yöntemdir.
3. Ayrıca, avukat sayısını nüfusa göre değerlendirmeyi tutarlı bir ölçek olarak görüyorum. Nüfusun artışı tek başına bir ölçek olamaz, ama nufusun artışı ile hukuki anlaşmazlıklar da artacaktır.
4. Çocukların, bebeklerin, işsizlerin avukatlara iş ve para veremiyeceklerini kabul etsek bile, bu kişilerin hukuki anlaşmazlıklara karışamıyacağını ve hukuk anlaşmazlıklarda taraf veya anlaşmazlık konusu olamıyacaklarını iddia edemeyiz.
5. Uluslararası problemlerin bilimsel incelenmesinde, belirttiğiniz ekonomik gelişme, üretimin artması, nüfusun zenginleşmesi, milli gelir vs. gibi kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Alman Barolar Birliğinin 2008 yılında yaptığı bir araştırmada değinilen Dünya Bankası sayılarına göre belirli bir davada Avukat masrafı şöyle:
Macaristanda, Danimarka ve Polonyada dava değerinin yüzde 5i,
Almanyada bu değerin yüzde 6,2si
Norveçte değerin yüzde 8i,
Yunanistanda yüzde 10u,
Türkiyede yüzde 12si,
İtalyada yüzde 21,8i
Belirttiğim konuları ve karşılaştırmaların hangi ölçütlere göre yapıldığını
alttaki linkten bulabilirsiniz:
www.brak.de/fuer-anwaelte/gebuehren-und-honorare/iw-studie.pdf
6- Ülkemizde avukat sayısının artması ile ekonomik kalkınmamız aynı oranda değildir. derken dayandığınız herhangi bir araştırma veya bilimsel inceleme var mı?
7. Alman nüfusu ve devletinin ekonomik yapısı bizimkinden farklıdır ama Almanya'nın da bir avukat sayısının artması, buna paralel olarak avukatların gelirleinde bir düşüş, rekabet kızışması ve işsiz avukat sayısında çoğalma problemi var. Problem aynı.
8. Avukatlarımızın durumunu illede Alman Avukatların durumu ile karşolaştırmak zorunda değiliz, diğer ülkelerde bu türden bir problem var mı, yok mu diye bir araştırma da yapabiliriz. Diğerlerinin nasıl bir çözüm buldukları veya bulamadıkları problemimizi çözmede yardımcı olabilir.
9. Önemli olan ufkumuzu biraz genişletmek ve avukatların problemlerinin çözümünün sadece sayıyı sınırlandırmakla olamıyacağını anlamakta.
10. Belki de ben yanılıyorum, avukatlığa bir kota getirilse, avukatlığa giriş sadece sınavla olsa problem kendiliğinden ortadan kalkar. Problem ortadan kalkınca da noterlere, mimarlara, doktorlara, mühendislere ve aklımıza gelebilecek diğer mesleklere de kota ve sınırlandırma geitiriz.

Saygılarımla