Mesajı Okuyun
Old 04-04-2007, 23:05   #18
wellan

Elimize bir sihirli değnek verilse mevcut hukuk sistemimizde ilk olarak değiştireceğim şey yargının mantalitesi olmalıdır.Bu açıda yargıda,avukatın konumunun değişmesii gerekir, çünkü günümüzde avukatlık bir meslek olarak görülüyor aslında bir meslek olarak değerlendirmemek gerekir.Bu durum gerek 1136 sayılı avukatlık kanununda gerekse yargı işleyişinin tutumunda meslek olarak ele alınıyor ve savunma kurumsallaşmadığı için kanımca avukatlara fazla ilgi gösterilemiyor yani görevini tam olarak icra etmesi sağlanamıyor.Arkadaşlar avukatlık meslek değil yargının örgütlenmesinde zorunlu bir kurumu ifade etmektedir ve böyle anlaşılması gerekir bu yargı diyaelektiği denilen tez-antitez-sentez çatışmasında hakimin hüküm sürecini etkilemesinde bana göre bir zorunluluğu ifade etmektedir ve yargının da buna göre düzenlenmesi ve avukatlara daha sağlıklı ve sitemli bir yapının sağlanması gerekir ve bu açıdan elimde bir sihirli değnek olsa ilk önce bu mantaliteyi değiştirmekle başlardım eminim şu anki mevcut sistemden daha iyi olacağını düşünüyorum..