Mesajı Okuyun
Old 23-05-2002, 18:04   #5
Hamle

Teşekkürler.

Aynı karar Gönen Eriş tarafından yazılan Açıklamalı-İçtihatlı Türk Ticaret Kanunu, Ticari İşletme ve Şirketler kitabının (Genişletilmiş 2. Baskı) 874. sayfasında, aynı tarih ve karar-esas numarası altında Danıştay 3. Dairesi kararı olarak belirtilmektedir. Kanımca ortada bir yanlışlık var.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünce bakanlığa yazılan yazıdan aşağıya aktardığım bölümler sanırım konuya ışık tutacaktır. Son bölüm ise, mahkeme kararlarının ve eşitlik ilkesinin nasıl hiçe sayıldığına bir örnek oluşturmakla hem ilginç hem de ceza avukatlarının ilgisini çekecek türden.

" ..... Malumları olduğu üzere, T. Ticaret Kanununun şirket yönetim kurulu teşkiline dair 312. maddesinde hükmi şahıs ortakların yönetim kurulunda yalnız bir üye ile temsil edileceği hakkında kesin bir ifade bulunmamakla birlikte, anılan maddenin 2. fıkrası ile Kanunun diğer hükümleri ve özellikle de tereddütleri gidermek için Bakanlığımızın müracaatı üzerine Danıştay 3. Dairesinden istihsal olunan 29.12.1998 tarih ve Esas no 1976/790, Karar no 1976/809 sayılı karar çerçevesinde Genel Müdürlüğümüzde yapılan tatbikatta, anonim şirket ortağı hükmi şahısların şirket yönetim kurulunda birer temsilci bulundurmalarına izin verilmekte idi.

Nitekim, Danıştay kararında aynen; "yönetim kurulu pay sahibi ortaklardan teşekkül edeceğinden ve hisse miktarı ne olursa olsun, bir ortağın ortaklık sıfatı da tek olduğundan, gerçek veya tüzel kişi, her ortağın yönetim kurulunda ancak bir üyeliği ve bir oyu olması zorunludur." denilmektedir.

Kurulması için izin talebinde bulunan .... A.Ş'nin ana sözleşmesinin, yönetim kurulunun teşkiline dair maddesi Bakanlığımız tatbikatına aykırı bulunmaktadır. Ancak bundan önce bazı yabancı sermaye şirketleri, kuruluş sırasında, bu şirketlerin yabancı ortaklarının ülkemize getirecekleri döviz ve yapılacak yatırımların milli ekonomimize sağlayacağı faydalar gözönünde bulundurularak adı geçen şirketlerin yönetim kurullarında yabancı hükmi şahıs ortakların birden fazla üye bulundurmalarına imkan veren anasözleşmeler ile kurulmalarına makamların tasvibi ile izin verilmiştir.

Diğer yanda ....... belediyesinin yabancı ortakla kurduğu şirkette de yönetimde istikrar sağlanması için mezkur belediyenin yönetim kurulunda birden fazla üye bulundurmasına izin verilmiştir......

Bakanlığımız tatbikatında istikrarı sağlamak ve farklı muameleye yol açmamak için bundan böyle bir anonim şirketin yönetim kurulunda hükmi şahısların birden fazla üye bulundurmalarına izin verilmesi hususu takdirlerinize arz olunur.....

uygundur. 5.12.1986 Sanayi ve Ticaret Bakanı "

Ortada bir uygulama var, para gelsin diye ayırımcılık var, Danıştay
kararı var, bu karara aykırı olarak tatbikatta ayırımcılığı kaldırmak da var. Güler misiniz, ağlar mısınız ?

Derler ya;

- Adın ne?
- Reşit.
- Sen de sen işit !

Saygılar, Selamlar.